Savet UN za prava poziva na transparentnost veštačke inteligencije

Savet UN za prava poziva na transparentnost veštačke inteligencije

Savet UN za ljudska prava pozvao je u petak na transparentnost o rizicima veštačke inteligencije i da se podaci koje je prikupila veštačka inteligencija koriste odgovorno.

Eksplozija u generativnom AI sadržaju otkako je ChatGPT lansiran krajem prošle godine ostavio je vlasti da se muče da shvate kako da regulišu takve chat botove i osiguraju da tehnologija ne ugrozi čovečanstvo.

U svom prvom pogledu na razvoj veštačke inteligencije, najviše telo UN za ljudska prava usvojilo je rezoluciju koja poziva na „adekvatno objašnjenje“ odluka koje podržava veštačka inteligencija, uzimajući u obzir „rizike za ljudska prava koji proizilaze iz ovih tehnologija“.

Takođe poziva da korišćenje podataka u sistemima veštačke inteligencije bude u skladu sa međunarodnim pravom o ljudskim pravima.

Rezolucija—koju su kosponzorisali Austrija, Brazil, Danska, Maroko, Singapur i Južna Koreja—usvojena je konsenzusom u savetu od 47 zemalja.

Kina i Indija odvojile su se od konsenzusa, ali ipak nisu zahtevale glasanje – stav koje zemlje ponekad zauzimaju kada imaju rezerve, ali ne žele da pokolebaju čamac.

Predstavnik Kine rekao je savetu da rezolucija ima neki „kontroverzni sadržaj“.

Južnokorejski ambasador Jun Seong-deok rekao je da je rezolucijom podvučena važnost „obezbeđivanja, promovisanja i zaštite ljudskih prava tokom životnog ciklusa sistema veštačke inteligencije“.

Američka ambasadorka Mišel Tejlor nazvala je to korakom napred za savet.

„Ova rezolucija prepoznaje i štete i koristi koje nove digitalne tehnologije, posebno veštačka inteligencija, mogu doneti polju ljudskih prava.

ChatGPT je postao globalna senzacija otkako je lansiran krajem prošle godine zbog svoje sposobnosti da proizvodi sadržaj nalik ljudima, uključujući eseje, pesme i razgovore iz jednostavnih upita.

Iako bi sistemi veštačke inteligencije mogli da spasu živote omogućavajući kvantni skok u medicinskoj dijagnozi, strahuje se da bi ih autoritarni režimi takođe mogli iskoristiti za vršenje masovnog nadzora građana.

Britanski ambasador Sajmon Menli rekao je da je London „duboko zabrinut zbog upotrebe tehnologije za ograničavanje ljudskih prava, uključujući slobodu izražavanja, udruživanja i mirnog okupljanja“, kao i pravo da se ne meša u nečiju privatnost.