Satelitski SAR i njegova uloga u zaštiti lokaliteta nasleđa u Evropi i Kini

Satelitski SAR i njegova uloga u zaštiti lokaliteta nasleđa u Evropi i Kini

Daljinska detekcija je dugo bila ključno oruđe u arheologiji, sa optičkim i radarskim slikama koje su značajno sazrele. Međutim, otkrivanje podzemnih karakteristika i praćenje lokaliteta nasleđa u različitim uslovima životne sredine i dalje predstavlja izazov.

Rešavanje ovih izazova zahteva napredne senzorske podatke, računarstvo visokih performansi i automatizovane metode analize. Sveobuhvatno istraživanje je od suštinskog značaja za unapređenje arheološke prospekcije i zaštite lokaliteta nasleđa.

Zajednički istraživački napor između Univerziteta Vuhan i Nacionalnog istraživačkog saveta Italije, objavljen u časopisu Geo-prostorne informacije svemira, prikazuje najnovija dostignuća u korišćenju radara sa sintetičkim otvorom satelita (SAR) za arheološku prospekciju i zaštitu nasleđa.

Studija predstavlja šest demonstracionih slučajeva upotrebe širom Italije, Kine i Rusije, uključujući oblast Ostia-Portus u Rimu, Vuhan, Nacionalni park Jiuzhaigou i sibirsku „Dolinu kraljeva“. Istraživanje koristi mešavinu arhive i novih zadataka srednje do veoma visoke rezolucije SAR i optičkih slika, u kombinaciji sa terenskim dokazima i pomoćnim podacima.

Ključni nalazi uključuju otkrivanje zakopanih struktura u mešovitim okruženjima pokrivača zemljišta, identifikaciju pretnji kulturnom nasleđu usled nestabilnosti tla i praćenje uticaja nakon katastrofe u prirodnim rezervatima. Na primer, SAR podaci u Ostia-Portusu otkrili su značajne skrivene karakteristike koje su tradicionalne optičke metode propustile.

U Vuhanu, studija je istakla uticaje urbanog razvoja na lokalitete nasleđa i pružila uvid u ublažavanje uticaja. Sposobnost SAR-a za sve vremenske prilike, visoka prostorna rezolucija i sposobnost da prodre u vegetaciju i tlo čine ga vitalnim alatom za arheološko istraživanje i praćenje nasleđa.

Dr Frančeska Cinja, vodeći autor iz Nacionalnog istraživačkog saveta Italije, kaže: „Ovo istraživanje ilustruje transformativni potencijal satelitskog SAR-a u arheologiji i očuvanju nasleđa. Integracijom naprednih SAR podataka sa tradicionalnim metodama, možemo otkriti skrivene arheološke karakteristike i proaktivno zaštiti našu kulturnu baštinu od ekoloških pretnji i pretnji izazvanih ljudima“.

Nalazi istraživanja značajno utiču na arheologiju i očuvanje baštine. Korišćenje SAR tehnologije za otkrivanje i praćenje zakopanih karakteristika, posebno u izazovnim okruženjima, poboljšava praćenje i štiti lokalitete nasleđa od prirodnih katastrofa i urbanog razvoja, obezbeđujući njihovo očuvanje za buduće generacije. Ova studija unapređuje aplikacije daljinskog detekcije i interdisciplinarne pristupe u upravljanju nasleđem.