Satelitski podaci otkrivaju elektromagnetne anomalije do 19 dana pre zemljotresa u Turskoj 2023

Satelitski podaci otkrivaju elektromagnetne anomalije do 19 dana pre zemljotresa u Turskoj 2023

Zemljotresi mogu izdati svoje predstojeće prisustvo mnogo ranije nego što se ranije mislilo kroz niz anomalija prisutnih u zemlji, atmosferi i jonosferi koje se mogu otkriti pomoću satelita, sugeriše nedavna studija u časopisu Primenjene geodezije.

Razvoj sistema ranog upozoravanja na zemljotrese mogao bi biti od velike pomoći u sprečavanju smrti i razaranja. Jedna takva predložena tehnika uključuje korišćenje satelita za praćenje različitih fizičkih i hemijskih parametara unutar zemlje, atmosfere i sloja naelektrisanih čestica koji postoji iznad njega, koji se zove jonosfera.

Takve anomalije su poznate kao prethodnici zemljotresa, i iako su ih istraživači svesni, bilo je teško definitivno identifikovati obrazac takozvanih crvenih zastavica koje bi mogle ukazivati na predstojeći zemljotres. To je zbog složenosti interakcija prekursora i njihove varijabilnosti u različitim zemljotresima i geografskim regionima. Međutim, sa svakim zemljotresom koji istraživači analiziraju koristeći sve sofisticiraniju satelitsku tehnologiju, ovi obrasci se polako pojavljuju.

Profesor Mehdi Akhoondzadeh sa Univerziteta u Teheranu procijenio je niz satelitskih podataka od prije i nakon dva zemljotresa koja su se dogodila 6. februara 2023. u blizini granice između Turske i Sirije. Ovo je uključivalo podatke sa kineskog seizmo-elektromagnetnog satelita CSES-01 i satelitske misije Svarm koja se sastoji od tri satelita Evropske svemirske agencije.

Zapanjujuće je da je primetio anomalije u temperaturi površine zemlje iz oblasti zemljotresa već 12–19 dana pre zemljotresa i anomalije u atmosferskim parametrima između 5–10 dana pre zemljotresa. To je uključivalo merenje vodene pare, nivoa metana, ozona i ugljen-monoksida.

Kada je profesor Akhoondzadeh istraživao anomalije u jonosferi, uključujući merenja parametara kao što su elektronska gustina i temperatura elektrona, otkrio je jasne i upečatljive anomalije 1-5 dana pre zemljotresa.

Vremena kada su anomalije postale očigledne u zemlji, atmosferi i jonosferi sugerišu da su ovi signali nastali u zemlji i na kraju postali očigledni na višim nivoima u atmosferi i konačno u jonosferi.

Proučavanje ovih fenomena moglo bi utrti put za sisteme ranog upozoravanja na zemljotrese, ali istraživači će morati da procijene druge zemljotrese u budućnosti kako bi potpunije razumjeli ove obrasce.

„Koristeći satelitske podatke CSES-01, prvi put su otkrivene anomalije u jonosferi pre zemljotresa u Turskoj 6. februara 2023. godine“, rekao je profesor Akhoondzadeh. „Proučavanjem anomalija povezanih sa višestrukim prethodnicima zemljotresa, smanjuje se nesigurnost u otkrivanju stvarnih anomalija i to može biti efikasno u kreiranju sistema za upozorenje na zemljotres sa malim brojem lažnih upozorenja.“