Satelit koji je otkrila NASA-ina misija Lusi dobija ime

Satelit koji je otkrila NASA-ina misija Lusi dobija ime

Satelit otkriven tokom prvog susreta sa asteroidom NASA-ine misije Lusi ima zvanično ime. 27. novembra 2023. Međunarodna astronomska unija odobrila je naziv „Selam“ ili ሰላም, što na etiopskom jeziku amharski znači „mir“ za Dinkinešov mesec.

„Dinkineš je etiopski naziv za fosil pod nadimkom „Lusi“,“ kaže Rafael Maršal iz Opservatorije Azurne obale u Nici u Francuskoj, koji je prvobitno identifikovao Dinkineša kao potencijalnu metu misije Lusi. „Činilo se prikladnim da se to uradi. nazovi svoj satelit u čast drugog fosila koji se ponekad naziva Lusinom bebom.“ Fosil Selam, koji je otkrio Zeresenaj Alemseged 2000. godine u Dikiki, Etiopija, pripadao je trogodišnjoj devojčici iste vrste kao Lusi; iako je “ beba“ je zapravo živeo više od 100.000 godina pre Lusi.

Svemirska sonda Luci proletela je pored Dinkineša i Selama 1. novembra 2023. Dok su zapažanja koja su prethodila susretu nagovestila da se nešto zanimljivo dešava u ovom sistemu, tim je bio iznenađen kada je otkrio da ne samo da Dinkineš ima satelit, već da je satelit bio kontaktno-binarni satelit, prvi kontaktno-binarni satelit ikada posmatran.

Tim je dovršio podatke o susretu prema dole od Lusinog prvog susreta sa asteroidom i nastavlja da ih obrađuje. Dinkinesh susret je dodat u januaru ove godine kao test sistema i instrumenata letelice u letu i svi sistemi su se dobro pokazali.

Alati i tehnike usavršeni podacima iz ovog susreta pomoći će timu da se pripremi za glavne ciljeve misije, nikada ranije istražene Jupiter trojanske asteroide. Pored slika koje je napravila Lusina kamera visoke rezolucije L’LORRI i njene kamere za praćenje terminala (T2Cam), Lusini drugi naučni instrumenti takođe su prikupili podatke koji će naučnicima pomoći da razumeju ove zbunjujuće asteroide. Kredit: NASA

Dve komponente L’Ralph instrumenta koje je isporučio Goddard, Multi-spektralna vidljiva kamera za snimanje (MVIC) i Linear Etalon Imaging Spectral Arrai (LEISA), obe su uspešno posmatrale dva asteroida sa različitih tačaka u okolini najbližeg pristupa. Tokom susreta, dve komponente su skenirale preko površina asteroida, omogućavajući timu da sastavi slike u boji i prostorno razrešene spektre objekata.

„Da bismo sastavili konačne slike, moramo pažljivo da uzmemo u obzir kretanje svemirske letelice, ali Lucine tačne informacije o usmeravanju to omogućavaju“, rekla je Ejmi Sajmon iz NASA-inog Centra za svemirske letove Godard, Grinbelt, Merilend. „Ove slike će pomoći naučnicima da razumeju sastav asteroida, omogućavajući timu da uporedi sastav Dinkineša i Selama i da razume kako ova tela mogu biti kompoziciono povezana sa drugim asteroidima.

Luci Thermal Emission Spectrometer (L’TES) koji je isporučio Univerzitet u Arizoni takođe je otkrio asteroide, iako su, za razliku od budućih trojanskih asteroidnih meta, ispunili samo mali deo širokog vidnog polja instrumenta. Naučnici očekuju da će podaci uglavnom pružiti uvid u svojstva površine većeg asteroida Dinkineša.

„L’TES je bio u stanju da otkrije i izmeri temperaturu sistema oko devet minuta dok je letelica letela na svom najbližem približavanju“, rekao je Fil Kristensen sa Univerziteta Arizona State, Tempe. „Čestice različite veličine, kao što su pesak, šljunak i kamene gromade, različito se zagrevaju kako asteroid rotira. L’TES merenja temperature će nam omogućiti da proučavamo veličinu i fizička svojstva materijala na površini asteroida.“

Očekuje se da će Lusi posetiti još 9 asteroida tokom sledeće decenije u 6 odvojenih susreta. Nakon asistencije Zemljine gravitacije u decembru 2024., svemirska letelica će se vratiti u glavni pojas asteroida gde će naići na asteroid Donaldjohanson u aprilu 2025. Lusi će proći kroz glavni pojas i stići do primarnih ciljeva misije, trojanskih asteroida Jupiter, 2027. .