Šargarepa dolazi u duginim jarkim bojama – crvene, narandžaste, žute i ljubičasto crne – zbog jedinjenja zvanih karotenoidi. Oni pomažu u održavanju zdravlja očiju reagujući sa potencijalno štetnim UV svetlom. Zanimljivo je da su molekularne strukture karotenoida, kao što je β-karoten, slične građevnim blokovima nekih polimera. Sada su istraživači koji izveštavaju u časopisu Američkog hemijskog društva ugradili jedinjenje dobijeno od β-karotena u polimer koji je potpuno razgradiv.
Polimeri i plastika formirani od prirodnih, biorazgradivih sastojaka su veoma poželjni za upotrebu u potrošačkim proizvodima. Koristeći indigo, vanilin i melanin, naučnici su stvorili biobazirane polimere koji imaju električno provodljiva svojstva koja su privlačna za skladištenje energije, biomedicinske i senzorske aplikacije.
Karotenoidi su još jedan skup prirodnih jedinjenja za koje se očekuje da prenose naboje, ali nisu bili široko testirani u dizajnu polimera. Još jedna moguća prednost je da se ova jedinjenja raspadaju u prisustvu UV svetlosti i određenih hemikalija. Dakle, Azalea Uva, Angela Lin i Helen Tran su htele da iskoriste jedinjenje iz karotenoida kako bi napravili razgradivi materijal koji bi se mogao selektivno razgraditi kiselinom i sunčevom svetlošću.
Istraživači su kombinovali karotenoid dobijen od β-karotena, dialdehida sa 10 ugljenika, i p-fenilendiamina, grupe jedinjenja koja se koriste u razgradivim polimerima, da bi napravili tri različita poli(azometin)s. Kada se osuši, dobijeni materijali su bili u boji od crne do svetlo crvene.
U početnim eksperimentima, tim je utvrdio da je jarko crvena verzija – kreirana sa p-fenilendiaminom koji sadrži dva heksilna bočna lanca – najbolji kandidat za dalje testiranje. Materijal se potpuno raspao na svoje originalne komponente u kiselim rastvorima, koji bi potencijalno mogli da se povrate.
Međutim, kada su korišćene i kiselina i veštačka sunčeva svetlost, ovaj proces se ubrzao. I nakon dužeg vremenskog perioda, uzorak se još više raspao na manje dialdehide i druga jedinjenja. Sledeći korak je procena sposobnosti ovog novog potpuno razgradivog polimera da sprovodi električnu energiju, kažu istraživači.