Saobraćajne gužve? Studija otkriva tajne mrava za nesmetano odvijanje saobraćaja

Saobraćajne gužve? Studija otkriva tajne mrava za nesmetano odvijanje saobraćaja

Mravi su predmet dugogodišnjeg interesovanja zbog njihovog visoko organizovanog društvenog ponašanja koje je inspirisalo mnoga istraživanja. Njihova sposobnost da se kreću bez prekida i zastoja, čak i u velikom broju, izazvala je znatiželju dva profesora sa Univerziteta u Trentu.

Profesori su se fokusirali na proučavanje ponašanja mrava kako bi razumeli kako ovi insekti uspevaju da održavaju uredan saobraćajni tok. Njihova istraživanja su rezultovala objavljivanjem članka u Interdisciplinarnim perspektivama istraživanja transporta.

Marko Guerrieri, profesor specijalizovan za putnu i železničku infrastrukturu, zajedno sa Nikolom Punjom, profesorom čvrstih tela i mehanike konstrukcija, istraživali su kako mravi uspevaju da se kreću tako efikasno. Prateći tragove mrava i koristeći algoritme dubokog učenja, istraživači su mapirali putanje, brzine kretanja, tokove i gustinu njihovih kretanja.

Guerrieri ističe da mravi koriste feromonske staze koje su obeležene vodećim mravom kako bi se kretali bez zastoja i preticanja. Ova efikasna strategija kretanja mogla bi poslužiti kao inspiracija za unapređenje ljudske mobilnosti u urbanim sredinama.

Profesor Guerrieri sugeriše da bi budući sistemi saobraćaja za autonomna vozila mogli da se ugledaju na ponašanje mrava. Kao što insekti komuniciraju putem feromona, autonomna vozila bi mogla da koriste napredne komunikacione tehnologije kako bi efikasno komunicirala međusobno i sa infrastrukturom puteva. Ovakav pristup bi mogao značajno unaprediti efikasnost saobraćaja, pružiti bolje usluge i smanjiti emisiju štetnih gasova.

Nedavno objavljen članak pod nazivom „ANTi-JAM rešenja za pametne puteve: pravila o protoku saobraćaja inspirisana mravima u okruženju CAV“ naglašava značaj ove studije za dalji razvoj transportnih sistema, posebno u kontekstu autonomnih vozila. Univerzitet u Trentu podržao je ovo istraživanje.

Istraživanja ovog tipa naglašavaju važnost proučavanja prirodnih sistema kako bismo unapredili tehnologiju i rešili izazove današnjeg urbanog okruženja. Mravi, kao primer visoko efikasnog kolektivnog kretanja, mogu nam pružiti korisne uvide za poboljšanje naših saobraćajnih sistema u budućnosti.