Sanjanje je povezano sa poboljšanom konsolidacijom pamćenja i regulacijom emocija

Sanjanje je povezano sa poboljšanom konsolidacijom pamćenja i regulacijom emocija

Noć provedena u snu može vam pomoći da zaboravite svakodnevicu i bolje preradite ekstreme, prema novoj studiji Irvine Univerziteta u Kaliforniji. Novi rad istraživača u Laboratoriji za spavanje i kogniciju UC Irvine ispitao je kako prisjećanje snova i raspoloženje utiču na konsolidaciju sjećanja narednog dana i regulaciju emocija.

Nalazi, objavljeni nedavno u časopisu Naučni izveštaji, ukazuju na kompromis u kojem su emocionalno nabijena sećanja prioritet, ali je njihova ozbiljnost smanjena.

„Otkrili smo da ljudi koji prijavljuju da sanjaju pokazuju veću obradu emocionalnog pamćenja, što sugeriše da nam snovi pomažu da prođemo kroz svoja emocionalna iskustva“, rekla je autorka Sara Mednik, profesor kognitivnih nauka i direktor laboratorije UC Irvine.

„Ovo je značajno jer znamo da snovi mogu odražavati naša budna iskustva, ali ovo je prvi dokaz da oni igraju aktivnu ulogu u transformaciji naših odgovora na naša budna iskustva dajući prioritet negativnim sećanjima nad neutralnim sećanjima i smanjujući našu emocionalnu reakciju sledećeg dana. njima.“

Glavni autor Jing Zhang, koji je stekao doktorat. u kognitivnim naukama na UC Irvine 2023. i sada je postdoktorski istraživač na Harvardskoj medicinskoj školi, dodao je: „Naš rad pruža prvu empirijsku podršku za aktivno učešće sanjanja u procesuiranju emocionalne memorije zavisne od sna, što sugeriše da bi sanjanje nakon emocionalnog iskustva moglo pomozi nam da se ujutro osećamo bolje.“

Studija je uključivala 125 žena – 75 preko Zoom-a i 50 u Laboratoriji za spavanje i spoznaju – koje su bile u srednjim 30-im godinama i deo većeg istraživačkog projekta o efektima menstrualnog ciklusa na san.

Sesija svakog predmeta je počela u 19:30. sa dovršavanjem zadatka sa emocionalnom slikom u kojem su gledali niz slika koje prikazuju negativna i neutralna iskustva (kao što je saobraćajna nesreća ili polje trave), ocenjujući svaku na skali od devet poena za intenzitet osećanja koje je izazvalo.

Učesnicima je odmah dat isti test sa novim slikama i samo uzorkom prethodno pregledanih slika. Pored ocenjivanja svojih emocionalnih odgovora, žene su morale da naznače da li je svaka slika stara ili nova, što je pomoglo istraživačima da razviju osnovu za pamćenje i emocionalni odgovor.

Zatim su subjekti otišli ​​da spavaju kod kuće ili u jednoj od privatnih spavaćih soba laboratorije za spavanje. Svi su nosili prsten koji je pratio obrasce spavanja i buđenja. Nakon buđenja sledećeg dana, procenili su da li su sanjali prethodnu noć i, ako jesu, zapisali u dnevnik spavanja detalje sna i opšte raspoloženje, koristeći skalu od sedam tačaka od izuzetno negativnog do izuzetno pozitivnog.

Dva sata nakon buđenja, žene su završile drugi zadatak emocionalne slike od prethodne noći kako bi izmerile prisećanje slike i reakciju.

„Različito od tipičnih studija dnevnika spavanja koje prikupljaju podatke tokom nedelja kako bismo videli da li se dnevna iskustva pojavljuju u snovima, koristili smo jednonoćnu studiju fokusiranu na emocionalno nabijen materijal i pitali da li je sposobnost subjekta da se seti svog sna povezana sa promenom pamćenja. i emocionalni odgovor“, rekao je Zhang.

Učesnici koji su prijavili da su sanjali imali su bolje pamćenje i manje su reagovali na negativne slike u odnosu na neutralne, obrazac koji je bio odsutan kod onih koji se nisu sećali da su sanjali. Pored toga, što je san pozitivniji, to je ta osoba pozitivnije ocenila negativne slike sledećeg dana.

„Ovo istraživanje nam daje novi uvid u aktivnu ulogu snova u tome kako prirodno obrađujemo naša svakodnevna iskustva i može dovesti do intervencija koje povećavaju sanjanje kako bismo pomogli ljudima da prođu kroz teška životna iskustva“, rekao je Mednick.