Istraživač otkriva bezbedan, jednostavan način da dezinfekciona sredstva rade bolje

Istraživač otkriva bezbedan, jednostavan način da dezinfekciona sredstva rade bolje

Hemijski inženjer na Univerzitetu Alberta razvio je dezinfekciono sredstvo koje je efikasnije od proizvoda na bazi alkohola, samo dodavanjem soli.

Tipični rastvori za dezinfekciju od 70% alkohola do 30% vode imaju ozbiljna ograničenja, kaže Hio-Jick Choi iz Odeljenja za hemijsko inženjerstvo i inženjerstvo materijala.

Jedan od problema sa alkoholom je što prebrzo isparava sa površina kao što su radne ploče, staklo i nerđajući čelik, smanjujući njegovu efikasnost protiv jakih patogena kao što je Clostridium difficile. Bakterije koje se često nazivaju C. difficile izazivaju blagu do tešku dijareju i crevna stanja, i najčešći su uzrok infektivne dijareje u bolnicama i ustanovama za dugotrajnu negu u Kanadi.

Još jedno ograničenje koje brzo postaje veliki izazov u ​​javnom zdravlju je da mala izloženost patogena alkoholu povećava njihove šanse da mutiraju i postanu otporni.

„Razmislite o tipičnoj bočici sa sprejom“, kaže Choi. „Možda je prvobitno formulisan da sadrži 70% alkohola, ali isparavanje počinje da se dešava čim udari u vazduh, pa čak i tokom skladištenja u kontejneru.

„Procenat alkohola na površini koju prskate je manji, tako da nije lako izložiti patogene alkoholu tokom vremena.

Uslovi okoline kao što su temperatura i cirkulacija vazduha takođe mogu povećati brzinu isparavanja, dodaje on.

Dodavanje soli u mešavinu u količinama iznad 2,5% težine po zapremini može napraviti ogromnu razliku. Ali to nema nikakve veze sa hemijskim svojstvima same soli, kaže Čoi. Umesto toga, kako alkohol i voda u dezinfekcionom sredstvu isparavaju, so se rekristališe i raste, fizički uništavajući ćelijske zidove patogena.

„Dodavanjem soli možemo dodati još jedan mehanizam — fizičko uništenje — hemijskom uništenju, i možemo izazvati brzu inaktivaciju patogena brže i efikasnije, bez ikakve brige o mutacijama ili strukturnim razlikama.“

So, ili natrijum hlorid, je jeftina i sigurna, kaže on, za razliku od toksičnih hemikalija kao što su jedinjenja kvaternarnog amonijuma i hlora koja se ponekad dodaju dezinfekcionim sredstvima.

Čoi i njegov tim su testirali svoje dezinfekciono sredstvo na bazi soli, koje sadrži 5% težine po zapremini soli u 70% izopropanola, na „više virusa i bakterija“ i pokazali superiorne rezultate u odnosu na rastvore na bazi alkohola. Ti rezultati su objavljeni u časopisu ACS Nano.

Choi je ranije imao uspeha u razvoju zaštitnih maski za lice, koristeći rekristalizaciju soli da deaktivira patogene koji se prenose vazduhom, kao što je koronavirus.

Pošto je njegovo dezinfekciono sredstvo sa solju bezbednija alternativa, Čoi kaže da neće biti značajnih problema u dobijanju vladinog odobrenja za tehnologiju formulacije dezinfekcionog sredstva. On sada traži patent za plasiranje proizvoda zajedno sa kolegama sa Univerziteta Jonsei u Južnoj Koreji.