Novo istraživanje sa Kingovog fakulteta prirodnih nauka i medicine otkrilo je da svakodnevno jedenje šake divljih borovnica ima zdravstvene prednosti, uključujući sniženje krvnog pritiska, brže vreme reakcije i poboljšano pamćenje i kogniciju mozga.
Studiju, objavljenu u American Journal of Clinical Nutrition, vodili su istraživači sa Kingsa i Univerziteta Reading. To je uključivalo randomizovano, dvostruko slepo, placebo kontrolisano ispitivanje na 61 zdravom muškarcu i ženi starosti od 65 do 80 godina, koji su pili napitak napravljen od 26 grama liofilizovanog praha divlje borovnice (ekvivalentno oko 178 grama celih bobica), dok je druga grupa je pila odgovarajući placebo.
Tokom dvanaest nedelja, istraživači su otkrili da su volonteri koji su konzumirali prah bobica u napitcima imali bolje pamćenje i poboljšanu tačnost zadataka pažnje, kao i niži krvni pritisak. Takođe tokom ovog perioda, nakon konzumiranja bobičastog voća, krvni pritisak test grupe je bio niži u poređenju sa placebo grupom, pored toga što je imala povećanu dilataciju posredovanu protokom (FMD), što dovodi do manjeg rizika od kardiovaskularnih bolesti.
Dr Ana Rodriguez-Mateos je rekla: „Ova studija je prva takve vrste i rezultati sugerišu da bi dnevni unos divljih borovnica mogao pomoći u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti kod ljudi snižavanjem krvnog pritiska i poboljšanjem funkcije krvnih sudova. Znamo iz prethodna istraživanja da postoje potencijalne prednosti konzumiranja borovnica, ali ova studija je otišla dalje istražujući kako bi dnevna i dijetalna mera borovnica mogla imati koristi za naše kognitivno i kardiovaskularno zdravlje istovremeno kod zdrave starije populacije.
„Mislimo da plavi pigmenti u borovnicama, antocijanini, koji su vrsta polifenola prisutnih i u drugim namirnicama kao što su jagode, maline, crveno grožđe i ljubičasto povrće, stoje iza ovih efekata jer je povećanje njihovih metabolita primećeno u urinu dobrovoljci nakon 12 nedelja konzumiranja.“
Profesorka Kler Vilijams, predsedavajuća Odeljenja za neuronauku Univerziteta u Readingu, rekla je: „Iz ove studije je jasno da je konzumiranje divljih borovnica korisno za kognitivne funkcije, kao i za zdravlje krvnih sudova. Grupa koja je imala prah divlje borovnice pokazala je znake boljeg pamćenje i veća mentalna fleksibilnost pri izvršavanju kognitivnih zadataka. Ovo je u skladu sa onim što već znamo o zdravstvenim prednostima hrane bogate antocijaninima. To ukazuje na važnu ulogu polifenola u zdravom starenju.“
Studiju je finansiralo Udruženje za divlje borovnice Severne Amerike.