U jedinstvenom brazilskom biou Kaatinga, farmer Alcides Peiksinjo Nascimento (70) vodi bitku protiv dezertifikacije uz pomoć autohtone vegetacije, posebno mandakara – kaktusa koji može narasti do šest metara visine. Njegov cilj je da obnovi zemlju i zaustavi dalje širenje pustinje u ovom regionu koji se proteže kroz deset severoistočnih brazilskih država.
Kaatinga, sa svojim trnovitim žbunovima i sukulentima, igra ključnu ulogu u apsorbovanju emisija ugljenika, ali je suočena sa ozbiljnim pretnjama kao što su poljoprivreda, rudarstvo i postavljanje vjetroelektrana. Prema izveštaju nevladine organizacije MapBiomas, već je izgubila 40% svoje prvobitne površine.
Nascimento, zajedno sa drugim lokalnim farmerima, usvojio je održive poljoprivredne prakse kako bi zaštitio svoje zemljište od ekstremnih klimatskih uslova. Njegovi mandakari ne samo da proizvode voće koje hrani ljude i životinje, već i štite zemljište svojim trnjem od predatora.
Višak proizvodnje mandakara čak se prodaje francuskom kozmetičkom brendu za pravljenje krema i sapuna, što pokazuje potencijal ovog autohtonog kaktusa za ekonomski razvoj lokalne zajednice.
Lokalna poljoprivredna nevladina organizacija IRPAA igra ključnu ulogu u edukaciji lokalnih zajednica o održivim metodama poljoprivrede i upravljanju vodom tokom perioda suše. Programi poput sakupljanja kišnice u cisternama i obuke mladih ljudi o održivosti pomažu u očuvanju Kaatinge i njenih ekosistema.
Iako je ruralni egzodus pretnja za ovaj region, farmeri poput Nascimenta i mladi kao što je Anderson Santos de Hesus (20) pokazuju predanost očuvanju ovog jedinstvenog ekosistema, ističući važnost zajedničkog napora u borbi protiv dezertifikacije i zaštiti životne sredine.
Napore za očuvanje Kaatinge podržava i brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva, koji je nedavno obnovio programe za zaštitu ovog dragocenog bioma.
Očekuje se da će dalje inicijative i podrška međunarodne zajednice pomoći u očuvanju Kaatinge, koja je ključna za biodiverzitet i održivost Južne Amerike.