SAD ispituju bezbednosne rizike koje predstavlja kineska tehnologija u automobilima

SAD ispituju bezbednosne rizike koje predstavlja kineska tehnologija u automobilima

Američki predsednik Džo Bajden najavio je u četvrtak istragu o rizicima za nacionalnu bezbednost koje predstavlja kineska tehnologija u automobilima, upozoravajući da bi se one mogle koristiti za prikupljanje osetljivih podataka.

On je naredio Ministarstvu trgovine da sprovede istragu, fokusirajući se na vozila koja sadrže tehnologiju iz „zabrinutih zemalja“, kao što je Kina, i da odgovori na pretnje.

„Kina je odlučna da dominira budućnošću tržišta automobila, uključujući korišćenje nepoštenih praksi“, rekao je Bajden u saopštenju.

„Politika Kine mogla bi da preplavi naše tržište svojim vozilima, predstavljajući rizik po našu nacionalnu bezbednost.

Vašington radi na tome da smanji oslanjanje američkog auto sektora na Kinu, nudeći poreske olakšice za električna vozila i baterije američke proizvodnje, dok pokušava da poveća svoje domaće proizvodne kapacitete.

Najnovija istraga odnosi se na vozila koja se stalno povezuju sa ličnim uređajima, druge automobile, američku infrastrukturu i njihove proizvođače — uključujući električne i samovozeće automobile.

U okviru istrage, Commerce će prikupljati informacije od industrije i javnosti, uz period od 60 dana.

Bela kuća je saopštila da povezana vozila prikupljaju ogromne količine podataka o vozačima i putnicima, beleže informacije o američkoj infrastrukturi putem kamera i senzora i mogu se daljinski upravljati ili onemogućiti.

„Nove ranjivosti“ bi mogle nastati ako strana vlada dobije pristup njihovim sistemima ili podacima, dodaje se.

„Ovo je još jedno priznanje Bajdenove administracije da su kritične i nove tehnologije spremne da oblikuju i ekonomski rast i nacionalnu bezbednost“, rekao je za AFP Thibault Denamiel iz Centra za strateške i međunarodne studije.

Važno je napomenuti da nova mera uzima u obzir „rizike povezane sa transferom tehnologije u Sjedinjene Države“, dodao je on.

Prethodni potezi za ograničavanje izlaznih investicija ili kontrola izvoza poluprovodnika su se bavili pretnjama koje predstavljaju transferi iz Sjedinjenih Država u strane zemlje.

„Kina uvodi ograničenja za američke automobile i druge strane automobile koji posluju u Kini“, rekao je Bajden.

„Zašto bi povezanim vozilima iz Kine bilo dozvoljeno da rade u našoj zemlji bez mera zaštite? dodao je on.

Iako trenutno na putevima u SAD nema mnogo takvih vozila koja sadrže tehnologiju kineske proizvodnje, ministarka trgovine Gina Raimondo je naglasila potrebu da se „razume stepen tehnologije u ovim automobilima“.

Visoki američki zvaničnik rekao je novinarima pod uslovom anonimnosti da je važno delovati pre nego što se u zemlji pojavi veliki broj ovih vozila, s obzirom da kinesko izvozno tržište automobila brzo raste i snažno napreduje, uključujući i Evropu.

U januarskom konferencijskom pozivu nakon zarade, izvršni direktor Tesle Elon Musk rekao je da su kineske automobilske kompanije „najkonkurentnije“ na globalnom nivou, očekujući da će biti uspešne van Kine.

„Ako se ne uspostave trgovinske barijere, one će u velikoj meri srušiti većinu drugih automobilskih kompanija u svetu“, rekao je on.

Alijansa za američku proizvodnju pozdravila je istragu, pozivajući da se uradi više, uključujući veće tarife i ograničavanje poreskih kredita za električna vozila.

U novembru je 14 članova Kongresa potpisalo pisma 10 kompanija povezanih sa Kinom uključenih u automobilski sektor — uključujući Baidu, Didi Chuking i AutoKs — izazivajući zabrinutost zbog rukovanja podacima prikupljenim tokom testiranja autonomnih vozila u Sjedinjenim Državama.

Pored automobila, Bela kuća je ove nedelje saopštila da Bajden izdaje izvršnu naredbu koja ima za cilj ograničavanje protoka osetljivih američkih ličnih podataka u inostranstvo.