Ruski astronomi otkrivaju desetine novih pulsara

Ruski astronomi otkrivaju desetine novih pulsara

Tim ruskih astronoma iz Puščinske radioastronomske opservatorije (PRAO) i drugih mesta, izveštava o detekciji 39 novih pulsara u okviru projekta Pushchino Multibeams Pulsar Search (PUMPS). Ovaj nalaz je detaljno opisan u istraživačkom radu objavljenom 9. januara u časopisu Mesečna obaveštenja Kraljevskog astronomskog društva.

Pulsari su visoko magnetizovane, rotirajuće neutronske zvezde koje emituju snop elektromagnetnog zračenja. Obično se detektuju u obliku kratkih rafala radio-emisije; međutim, neki od njih se takođe posmatraju preko optičkih, rendgenskih i gama-teleskopa.

Sada je grupa astronoma na čelu sa Sergejem Tjulbaševom iz PRAO-a otkrila 39 novih pulsara. Otkriće je napravljeno pomoću PRAO-ovog radio teleskopa sa velikim faznim nizom (LPA) na frekvenciji od 111 MHz.

„Dnevno non-stop osmatranja vršena su oko 3.000 dana. Trajanje sesije posmatranja za svaki pravac na nebu bilo je 3,5 minuta dnevno. Potraga za pulsarima je vršena korišćenjem spektra snage. Za traženje slabih pulsara , spektri snage su sumirani“, objasnili su istraživači.

Kao rezultat toga, tim je identifikovao 330 pulsara sa redovnim zračenjem u slepom pretraživanju područja na deklinacijama između -9 i +55 stepeni, koristeći sumirane spektre snage. Od ovog uzorka, 39 pulsara ranije nije prijavljeno.

Novootkriveni pulsari imaju period okretanja između 0,033 i 3,74 sekunde, dok se njihove mere disperzije kreću od 13 do 145 pc/cm 3 . Prema tome, srednje vrednosti za period centrifuge i meru disperzije su izračunate na 0,9 sekundi i 43 pc/cm 3 , respektivno.

Kada je u pitanju veliki uzorak od svih 330 identifikovanih pulsara, astronomi su primetili da bar nekoliko njih može pokazati varijacije svojih posmatranih svojstava. Neki od njih mogu biti takozvani rotirajući radio tranzijenti (RRAT)—podklasa pulsara koje karakteriše sporadična emisija.

Priroda RRAT-a je još uvek nejasna. Generalno, pretpostavlja se da su to obični pulsari koji doživljavaju jake pulseve. Do sada je pronađeno samo nešto više od 100 RRAT-a, pa su astronomi zainteresovani da otkriju više tranzijenta ovog tipa kako bi ih okarakterisali i poboljšali naše znanje o njihovoj prirodi.

Sumirajući rezultate, autori rada su istakli visoku osetljivost svoje potrage za pulsarima sa periodima okretanja u rasponu od sekundi.

„Izjavljujemo da imamo jednu od najvećih [osetljivosti] na svetu kada tražimo sekundarne pulsare u opsegu talasnih dužina metra. (…) Ova osetljivost može biti za red veličine bolja od osetljivosti postignute u istraživanju LOTAAS sprovedenom na LOFAR-u na frekvenciji od 135 MHz“, zaključili su naučnici.