Studija: Ruska invazija na Ukrajinu mogla bi imati trajne posledice na globalnu ekonomiju, životnu sredinu

Studija: Ruska invazija na Ukrajinu mogla bi imati trajne posledice na globalnu ekonomiju, životnu sredinu

Kako se ruska invazija na Ukrajinu proteže na svoju treću godinu, međunarodna trgovina je osetila posledice pošto su se sankcije na ruski izvoz proširile. Sada su istraživači otkrili da invazija ne samo da može imati značajne kratkoročne uticaje na globalna tržišta drveta, već može ostaviti trajne posledice na globalnu ekonomiju i životnu sredinu.

Ovi nalazi su detaljno prikazani u novoj studiji koja predviđa uticaj sankcija Rusiji i vojni poremećaj u Ukrajini na globalno tržište proizvoda od drveta. Istraživači su uporedili dva projektovana ishoda scenarija zasnovana na modelu globalnog tržišta šumskih proizvoda, jedan koji simulira scenario bez invazije i drugi koji projektuje efekte trenutnih sankcija na drvne proizvode i poremećaj trgovine u Ukrajini do 2025. To im je omogućilo da formiraju sopstveni model koji predviđa promene na globalnim tržištima proizvoda od drveta kako u bliskoj budućnosti, tako i na duži rok.

Rajan Parajuli, vanredni profesor šumarske ekonomije i politike na Državnom univerzitetu Severne Karoline i odgovarajući autor rada o studiji, rekao je da bi neposredni uticaji invazije mogli biti ozbiljni.

„U kratkom roku, koji definišemo kao u roku od deset godina od završetka invazije, naš model predviđa povećanje cene do tri odsto za stvari kao što su industrijska oblovina i gotovi proizvodi od drveta“, rekao je on. „Rusija je vrhunski proizvođač šumskih proizvoda i oni snabdevaju širom sveta, tako da su sankcije protiv njih veoma uticajne. Morate uzeti u obzir i poremećaje u Ukrajini, gde će vojne operacije veoma otežati stvari kao što je seča drveta.

Uprkos tome, Rusija bi dugoročno mogla da povrati dobar deo svog ukupnog udela na tržištu drveta. Gledajući sve do 2050. godine, model predviđa niži ukupni nivo poremećaja kako se ruska tržišta industrijskog drveta oporavljaju. Istraživači su postavili osnovnu pretpostavku da će se invazija završiti 2025. godine, a model predviđa da će globalna tržišta početi da se vraćaju na nivoe pre invazije u roku od 10 do 30 godina nakon toga.

Uprkos nižem ukupnom nivou poremećaja koji se predviđa na duži rok, istraživači ne očekuju da će se neka tržišta proizvoda ikada vratiti u svoja tačna stanja pre invazije. Parajuli je rekao da bi neki efekti mogli da potraju i nakon završetka sukoba.

„Utvrdili smo da se proizvodi poput ploča od drveta, papira i kartona neće oporaviti ni u Rusiji ni u Ukrajini. Ovo nisu velika tržišta, a naš model predviđa da ako ove zemlje ne mogu da proizvode te proizvode nekoliko godina, druge zemlje će se pomeriti u taj prostor“, rekao je on. „Sankcije će izazvati veće cene, za koje predviđamo da bi zemlje bogate resursima poput Sjedinjenih Država i Kanade, Kine i nekih drugih azijskih zemalja povećale proizvodnju. Želeće da prodaju dok je cena visoka.

Ova promena u proizvodnji i trgovini mogla bi imati ozbiljne implikacije širom sveta, kako ekonomski tako i ekološki. Dok bi povećana proizvodnja u drugim zemljama mogla biti značajan ekonomski pokretač, istraživači takođe upozoravaju da bi to moglo dovesti do labavljenja ekoloških propisa i povećanog krčenja šuma uzrokovanog porastom sječe drva. Konkretno, zemlje u razvoju koje već pate od visokog nivoa nelegalne sječe mogu podnijeti najveći teret povećane krčenja šuma i štete po životnu sredinu.

Rad pod naslovom „Projektovani efekti ruske invazije na Ukrajinu na globalna tržišta šumskih proizvoda“ dostupan je u časopisu Šumska politika i ekonomija. Koautori su Prakaš Nepal i Ostin Lamica.