Nova studija sa Nanyang Technological University (NTU) u Singapuru sugeriše da roditeljsko laganje, čak i u benignim oblicima kao što su bele laži, može imati neočekivane posledice na ponašanje dece. Istraživanje je pokazalo da deca kojima se izgovaraju beli laži, poput izjava „Dobar posao!“ iako nije tačno, imaju veću verovatnoću da će lagati svoje roditelje, posebno kada shvate da su im lagali.
Kroz studiju koja je obuhvatila 564 para roditelj-dete, istraživači sa NTU Singapura otkrili su da i instrumentalne laži, koje se koriste kako bi se promenilo ponašanje dece, mogu dovesti do lažnog ponašanja kod dece. Međutim, efekat belih laži primetan je samo kod dece koja su svesna da su im roditelji lagali.
Vanredni profesor Setoh Peipei, vođa istraživačkog tima sa NTU-a, istakao je da ovi nalazi ukazuju na potrebu za dubljim razumevanjem roditeljskog laganja i njegovog uticaja na decu. Iako roditelji često koriste laži kako bi podstakli pozitivne emocije kod dece, ova praksa može nehotice doprineti razvoju lažnog ponašanja kod dece, navodi profesor Setoh.
Ovo istraživanje je deo veće studije koja se fokusira na različite vrste roditeljskog laganja, uključujući instrumentalne laži poput lažnih pretnji ili obećanja, kao i bele laži koje imaju za cilj da izazovu pozitivne emocije kod dece. Rezultati ovog istraživanja mogu pružiti roditeljima uvid u to kako njihovo laganje može uticati na ponašanje njihove dece i podstaći ih da razmisle o svojim praksama roditeljstva.
Ova studija je deo veće inicijative koja ima za cilj da osnaži populaciju Singapura u izgradnji zdravije sledeće generacije. Kroz pažljivo sprovedeno istraživanje i analizu podataka, istraživači sa NTU-a pružaju dragocene uvide u kompleksne interakcije između roditeljskog ponašanja i ponašanja dece, pomažući tako roditeljima da donesu informisane odluke o vaspitanju svoje dece.