Robotska šolja pomaže korisnicima u invalidskim kolicima da ostanu hidrirani

Robotska šolja pomaže korisnicima u invalidskim kolicima da ostanu hidrirani

Poremećaji u pokretljivosti poput onih uzrokovanih cerebralnom paralizom otežavaju ljudima obavljanje čak i jednostavnih zadataka kao što je gutljaj vode.

Geri Lin, Hjustonac koji živi sa ovim stanjem, obratio se Oshman Engineering Design Kitchen (OEDK) Univerziteta Rajs za pomoć da ideju o uređaju za pomoćno piće postane stvarnost. Studenti dodiplomskih studija inženjerstva Rajs Tomas Kučer i Rejf Nederi prihvatili su izazov, a rezultat je RoboCup — robotski uređaj koji omogućava ljudima sa ograničenom pokretljivošću da ostanu hidrirani bez pomoći.

„Želeli smo da omogućimo ljudima sa cerebralnom paralizom ili sličnim izazovima u kretanju da piju vodu samostalno, umesto da se oslanjaju na pomoć negovatelja“, rekao je Kučer, koji je diplomirani bioinženjering. „Uređaj je dizajniran za korisnike invalidskih kolica koji bi mogli imati problema da drže šolju, a nadamo se da će korisnicima dati veću slobodu.“

Svako ko ima pristup 3D štampaču može da sastavi sopstveni RoboCup preuzimanjem instrukcija, koje su besplatno dostupne na OEDK veb lokaciji tima RoboCup-a. Kutcher i Netheri su odmerili pitanja intelektualne svojine i preduzetništva u nastojanju da osiguraju da će rezultat njihovog rada biti koristan i dostupan onima kojima je potreban. Na kraju su odlučili da RoboCup učine slobodnim.

RoboCup se može montirati na invalidska kolica korisnika i prilagoditi kako bi najbolje zadovoljio njihove potrebe mobilnosti. Uređaj na baterije se aktivira ili preko senzora blizine ili dugmeta, u zavisnosti od potreba ili preferencija korisnika.

„Pitali smo profesionalce koji rade sa ljudima koji imaju potrebe slične Grijevim o tome šta možemo da uradimo da poboljšamo uređaj“, rekao je Kučer. „Zaista im se dopao naš projekat i potvrdili su njegov potencijal, ali su takođe istakli da je potrebno da, kako bismo doprli do što većeg broja ljudi, potrebno da ugradimo više opcija za izradu uređaja, kao što su različite vrste senzora, ventila i mehanizama za montažu. uređaj na različitim tipovima invalidskih kolica.“ Zasluge: Univerzitet Rajs

Učiniti uređaj pristupačnijim značilo je i njegovo pojednostavljenje. Tim je uklonio neke od komplikovanijih ili skupih delova i pronašao alternative za prilagođene delove za koje je bila potrebna posebna oprema za proizvodnju.

„Bio je izazov hodati po toj tankoj liniji između pojednostavljenja uređaja i žrtvovanja funkcionalnosti ili robusnosti“, rekao je Nederi, koji je diplomirani mašinski inženjer. „Želeli smo da zadržimo dobar rad, a da ga i dalje činimo jednostavnijim i jeftinijim. Balansiranje svih ovih razmatranja je bilo zaista teško, ali smo došli do tačke u kojoj je sada mnogo lakše 3D štampati i sastaviti uređaj pomoću jednostavnih, lako dostupnih alata .“

Učenici su blisko sarađivali sa Lin na optimizaciji dizajna, koji je prošao kroz nekoliko iteracija. Početni prototip je imao kamilback, ali je ukinut za montiranu verziju sa čašom i slamkom, za koju je Lin rekla da je izgledala bolje i manje ometala kretanje.

„Trenutni dizajn je bio privlačniji Geriju, a mislimo da će biti privlačniji i drugim korisnicima“, rekao je Nederi.

„Ovaj tim — naši studenti i Geri — bili su toliko uporni i voljni da nastave da modifikuju dizajn dok ne dobiju funkcionalan sistem“, rekla je Marija Oden, profesor bioinženjeringa, direktor OEDK-a, ko-direktor Rice 360° Instituta za globalno Zdravlje i mentor tima. „Naši inženjeri su bili voljni da prihvate čvrste povratne informacije od Gerija kada uređaj nije funkcionisao tako dobro kao što smo se nadali i zadržali su to sve dok ne dobiju dizajn koji je mnogo poboljšan. Pored toga, želeli su da budu sigurni da je dizajn dostupan oni koji su želeli da ga naprave“.

I Geri i njegova majka Andrea Lin izrazili su nadu da će projekat skrenuti pažnju na borbu ljudi koji žive sa invaliditetom koji teško podnose nešto tako lako kao što je voda za piće.

„Ovaj pehar će dati nezavisnost ljudima sa ograničenom pokretljivošću u rukama“, rekao je Geri Lin. „Ako sami obavite ovaj mali zadatak, povećaćete samopouzdanje osobe koja koristi uređaj.“