Robotska morska kornjača oponaša jedinstveno prilagodljiv hod

Robotska morska kornjača oponaša jedinstveno prilagodljiv hod

Morske kornjače mogu veličanstveno kliziti kroz okeanske vode i manevrisati poput oklopnih vozila preko stena i peska na kopnu. Njihova prilagodljivost lokomotivi čini ih posebno zanimljivim stručnjacima za robotiku, koji žele da nauče tajne njihovog hoda i pokreta.

„Jedinstveni oblik tela morske kornjače, morfologija njihovih peraja i različiti obrasci hoda čine ih veoma prilagodljivim“, rekla je Iasemin Ozkan-Aidin, docent elektrotehnike na Univerzitetu Notr Dam i robotičar. „Oponašanje ove prilagodljivosti je izazovno jer zahteva zamršeno razumevanje načina na koji morfologija, fleksibilnost i hod utiču na okruženje. Proučavanje načina na koji morske kornjače prilagođavaju svoj hod da prelaze složene i raznovrsne terene može nam pomoći da dizajniramo svestranije robote.“

Ozkan-Aidin, student doktorskog studija elektrotehnike Nnamdi Chikere i student John Simon McElroi, član Naughton sa Univerzitetskog koledža u Dablinu, dizajnirali su i napravili robotsku morsku kornjaču, koju testiraju u različitim okruženjima u kampusu Notre Dame. Njihov robot oponaša pogon prave morske kornjače: prednje peraje je pomeraju napred, dok joj manje zadnje peraje omogućavaju da promeni smer.

Ključne komponente njihovog robota kornjače su telo ovalnog oblika, četiri nezavisno radio-kontrolisana peraja, elektronska kontrolna jedinica u vozilu, uređaj sa više senzora i baterija. Okvir tela i konektori za peraje su 3D štampani pomoću čvrstog polimera. Peraje su oblikovane od silikona da obezbede i fleksibilnost i krutost.

Robot je dizajniran koristeći podatke iz zooloških studija o morfologiji, obrascima hoda i fleksibilnosti peraja više vrsta morskih kornjača. „Da bismo maksimizirali prilagodljivost i svestranost, proučavali smo obrasce kretanja različitih vrsta i ugradili najefikasnije aspekte svake od njih“, rekao je Ozkan-Aidin.

Ozkan-Aidin je modelirao robota na osnovu veličine i strukture mladunaca morskih kornjača. Bebe morskih kornjača su posebno ranjive – samo jedna od hiljadu preživi do odraslog doba. Mladunci moraju da trče niz morskih ptica grabljivica na svom putu od gnezda do okeana, a to putovanje je postalo opasnije zbog dezorijentisanog pejzaža razvoja plaža i krhotina.

„Nadamo se da ćemo koristiti ove robote za bebe morskih kornjača kako bismo bezbedno vodili mlade kornjače do okeana i minimizirali rizike sa kojima se suočavaju tokom ovog kritičnog perioda“, rekao je Ozkan-Aidin.