Veći rizik od poremećaja iz autističnog spektra kod dece rođene od roditelja sa neplodnošću

Veći rizik od poremećaja iz autističnog spektra kod dece rođene od roditelja sa neplodnošću

Novo istraživanje, objavljeno 20. novembra u časopisu JAMA Network Open, otkriva da deca rođena od roditelja koji su imali probleme sa neplodnošću imaju nešto veći rizik od poremećaja iz autističnog spektra (ASD).

Studiju je sproveo tim istraživača predvođen doktorkom Marijom P. Velez sa Queen’s University u Kingstonu, Ontario, Kanada. Istraživači su proučavali povezanost između neplodnosti i tretmana neplodnosti sa rizikom za ASD, koristeći kohortnu studiju zasnovanu na populaciji u Ontariju.

Podaci obuhvataju 1.370.152 dece, pri čemu su različite metode začeća klasifikovane kao neplodnost bez lečenja, subfertilnost, indukciju ovulacije, intrauterinu inseminaciju, in vitro oplodnju ili intracitoplazmatsku injekciju sperme. Rezultati ukazuju da je stopa incidencije ASD-a bila 1,93 na 1.000 čoveko-godina među decom bez potpomognutog začeća.

U poređenju sa decom bez potpomognutog začeća, deca iz grupe sa subfertilnošću, indukcijom ovulacije ili intrauterinom inseminacijom, kao i decom iz grupe sa in vitro oplodnjom ili intracitoplazmatskom injekcijom sperme, imala su prilagođene omere rizika za ASD od 1,20, 1,21 i 1,16, respektivno. Značajan deo ove povezanosti je objašnjen akušerskim i neonatalnim faktorima.

Autorka studije i njen tim ističu važnost nastavka napora kako bi se smanjila pojava višeplodnih trudnoća nakon određenih tretmana, uz poziv na razvoj planova za trudnoću fokusirane nege kako bi se podržali pojedinci sa subfertilnošću i oni koji primaju tretmane za plodnost.