Žene žive duže od muškaraca. Ovo takođe nije jedinstveno za ljude; vidimo ovaj trend u širokom spektru drugih životinja. Biolozi su teoretisali da bi razlika u očekivanom životnom veku između polova mogla biti delimično povezana sa reprodukcijom, ali kako?
U studiji objavljenoj u Science Advances, istraživači sa Univerziteta u Osaki su po prvi put otkrili da zametne ćelije, ćelije koje se razvijaju u jajne ćelije kod ženki i spermu kod muškaraca, utiču na razlike u životnom veku zavisne od pola kod kičmenjaka.
Istraživači su ispitivali starenje tirkizne morske ribe, male, brzorastuće slatkovodne ribe sa životnim vekom od samo nekoliko meseci. Kao i kod ljudi, ženke ubojice žive duže od mužjaka. Međutim, kada su istraživači uklonili zametne ćelije iz ovih riba, otkrili su da mužjaci i ženke imaju sličan životni vek.
„Nakon uklanjanja zametnih ćelija, mužjaci ubice živeli su duže nego obično, a životni vek ženki je postao kraći“, objašnjava glavni autor Kota Abe. „Želeli smo da razumemo kako zametne ćelije mogu da utiču na muškarce i žene tako različito. Naš sledeći korak je bio da istražimo faktore koji su odgovorni.“
Tim je otkrio da se hormonska signalizacija veoma razlikuje kod žena nego kod muškaraca. Ženke ubice bez zametnih ćelija imale su znatno manje signalizacije estrogena, što može skratiti životni vek povećanjem rizika od kardiovaskularnih bolesti. Ženke su takođe imale značajno više signalizacije faktora rasta (insulinu sličan faktor rasta 1). Ovo je učinilo da ženke rastu, a istovremeno potiskuju signale u telu važne za održavanje zdravlja i usporavanje starenja.
Nasuprot tome, mužjaci bez zametnih ćelija su poboljšali zdravlje mišića, kože i kostiju. Zanimljivo je da su ove ribe imale povećane količine supstance koja aktivira vitamin D, kao i dokaze o signalizaciji vitamina D u njihovim mišićima i koži.
Vitamin D se takođe može smatrati hormonom; iako je dobro poznat po tome što održava kosti jakim i zdravim, čini se da ima i šire pozitivne efekte na celo telo. Rezultati tima ukazali su na mogućnost da vitamin D može poboljšati dugovečnost, što ih je navelo da testiraju da li dodatak vitamina D može produžiti životni vek riba.
„Kada smo davali aktivni vitamin D, otkrili smo da je životni vek i muškaraca i žena značajno produžen, što sugeriše da signalizacija vitamina D pruža zdravstvene prednosti celom telu“, objašnjava stariji autor Tohru Išitani.
„Naš rad sugeriše da bi signalizacija vitamina D mogla uticati na dugovečnost drugih kičmenjaka, uključujući ljude.“
Otkriće da zametne ćelije utiču na dugovečnost muškaraca i žena na suprotne načine je važan trag u otkrivanju misteriozne interakcije između reprodukcije, starenja i životnog veka. Nije jasno kako se tačno vitamin D uklapa u ovu zagonetku, ali bi to mogao biti deo budućih strategija za produženje zdravog životnog veka.