Južna Kina je iskusila ekstremnu sušu koja je trajala od leta do jeseni 2022. godine, što je rangirana kao najteža suša od 1980. godine. Istražen je razlog za pojavu ove ekstremne suše. To pokazuje da su i evroazijsko zagrevanje i temperatura tropske površine mora (SST) odigrali ključnu ulogu u nastanku ovog događaja.
Rad je objavljen u časopisu Science China Earth Sciences.
Suša u južnoj Kini tokom leta 2022. bila je snažno povezana sa divergencijom toka vodene pare i silazna kretanja, što je rezultat anomalnog anticiklona iznad zapadnog severnog Pacifika i kretanja istočnoazijskog suptropskog mlaza prema severu. Poređenja radi, na trajnu sušu u jesen uglavnom je uticala anomalija ciklonske cirkulacije u regionu od Bengalskog zaliva do Južnog kineskog mora, što je dovelo do smanjene vlage i silazna kretanja u južnoj Kini.
Retko snažno evroazijsko zagrevanje i ekstremni obrazac sličan La Ninji zajedno su rezultirali anomalijom anticiklonske cirkulacije u zapadnom severnom Pacifiku i pomeranjem suptropskog mlaza istočne Azije prema severu tokom leta, dok je anomalija ciklonske cirkulacije preovladavala u regionu od Bengalskog zaliva do Južnog kineskog mora u jesen je u velikoj meri pripisano ekstremno negativnim SST anomalijama u tropskom Indijskom okeanu.
Očekuje se da će rezultati produbiti razumevanje fizičkih mehanizama koji su u osnovi upornih suša i pružiti naučnu osnovu za prevenciju i ublažavanje katastrofa, pošto je južna Kina patila od čestih pojava suša nakon ulaska u 21. vek.