Značajno otkriće koje povezuje regulaciju gvožđa sa retkim rakom krvi dovelo je do kliničkih ispitivanja potencijalnog novog tretmana za pacijente sa neizlečivom bolešću.
Studija se fokusirala na policitemiju veru (PV), poremećaj krvi koji uzrokuje višak crvenih krvnih zrnaca, i otkrila je da ograničavanje pristupa gvožđu koštanoj srži može smanjiti proizvodnju crvenih krvnih zrnaca kod ove bolesti.
Istraživanje, koje je vodio VEHI u saradnji sa Univerzitetom u Melburnu, Centrom za rak Peter MacCallum, Univerzitetom u Kembridžu i Silence Therapeutics (U.K.), dovelo je do novih kliničkih ispitivanja leka koji ima potencijal da kontroliše regulaciju gvožđa kod pacijenata. sa PV.
Procenjuje se da 250 Australijanaca ima dijagnozu vere policitemije (PV) svake godine. PV je hronična bolest i trenutno ne postoji lek.
Bez lečenja, PV može biti opasan po život jer prekomerna proizvodnja crvenih krvnih zrnaca uzrokuje gušću krv, povećavajući rizik od razvoja krvnih ugrušaka i kardiovaskularnih stanja kao što su srčani udari i moždani udar.
Rak se trenutno leči venesekcijom, gde se pacijentu uzima oko 500 ml krvi više puta mesečno, kako bi se brzo smanjio broj crvenih krvnih zrnaca i debljina krvi.
Nova studija pod nazivom „Homeostaza gvožđa upravlja eritroidnim fenotipom kod policitemije vere“, objavljena u časopisu Blood, pruža obećavajući novi put lečenja koji bi mogao da vidi da se često bolni i ometajući vađenja krvi zamenjuju jednostavnom injekcijom svakih nekoliko meseci.
Prvi autor, dr Kavan Benet, rekao je da je otkriće da bi ograničavanje pristupa gvožđu koštanoj srži moglo da smanji ozbiljnost bolesti PV-a promenilo situaciju.
„Kroz naše pretkliničke studije otkrili smo da je hormon hepcidin, koji je glavni regulator dostupnosti gvožđa, ključan za kontrolu proizvodnje crvenih krvnih zrnaca kod modela ove bolesti“, rekao je dr Benet.
„Što više hepcidina imate u telu, to više ograničavate pristup gvožđu koštanoj srži.
„Ovo ograničenje gvožđa je ključno za sprečavanje viška proizvodnje krvnih zrnaca i to je ono što je ključno za ublažavanje težine bolesti kod pacijenata sa PV.“
Pacijenti sa PV često razvijaju nedostatak gvožđa kada se leče venesekcijom, ali im se takođe savetuje da ne uzimaju suplemente gvožđa jer bi to dodatno ubrzalo proizvodnju crvenih krvnih zrnaca u njihovom telu.
Dr Benet je rekao da bi ciljanje na hepcidin takođe moglo da pomogne u borbi protiv simptoma nedostatka gvožđa sa kojima se suočavaju pacijenti sa PV.
„Ovaj pristup ograničava pristup gvožđu samo koštanoj srži, bez iscrpljivanja gvožđa iz drugih organa, kao što je jetra“, rekao je on.
Istraživanje se prevodi u klinička ispitivanja faze 1/2 koja se odvijaju širom Australije, Malezije i Sjedinjenih Država.
U ispitivanjima će se koristiti SLN124, novi lek koji je razvio londonska Silence Therapeutics, u nadi da će po prvi put kontrolisati ekspresiju hepcidina kod pacijenata sa PV.
Viši autor i šef Odeljenja za zdravlje i imunitet VEHI-ja, profesor Sant-Rain Pasricha, rekao je da su ispitivanja uključivala pacijente sa PV koji su primali injekciju svakih nekoliko nedelja, u nadi da će zameniti njihovu potrebu za redovnim venesecijama.
„Ovakva opcija lečenja bi pojednostavila dugotrajnu terapiju ove bolesti za pacijente i zdravstveni sistem“, rekao je profesor Pasricha.
SLN124 je terapija za utišavanje gena koja deluje tako što inhibira gen odgovoran za regulaciju hepcidina u jetri. Klinička ispitivanja će istražiti efekat privremenog „utišavanja“ ovog gena na povećanje proizvodnje hepcidina u jetri, za koji se očekuje da će smanjiti težinu bolesti.
„Prepoznali smo priliku da prilagodimo novi klinički terapeut koji je prvobitno dizajniran za druge hematološke bolesti kao što je b-talasemija i primenimo ga na veru policitemiju.
„Preći od koncepta do kliničkog ispitivanja za manje od četiri godine je prilično zapanjujuće.
„Naš rad je postavio osnovnu osnovu neophodnu da se nadamo da se transformišu opcije nege pacijenata za ljude sa PV i pruža jedinstven uvid koji bi mogao dovesti do boljeg razumevanja bolesti.“
Regrutovanje za klinička ispitivanja je počelo.
Studija je takođe otkrila genetsku vezu između poremećaja koji uzrokuje prekomernu akumulaciju gvožđa (hemohromatozu) i PV-a, što je omogućeno analizom VEHI-ja obimnih baza podataka o populacionoj genetici, uključujući UK Biobank.
Istraživački tim je uspeo da iskoristi ove podatke da sprovede studiju o povezanosti genoma koja je analizirala podatke od 440 pacijenata sa PV kako bi dalje ispitala ulogu gvožđa u raku krvi.
Profesorka Melani Balo, šef laboratorije u VEHI-jevom Odeljenju za zdravlje stanovništva i imunitet, rekla je da je pristup UK Biobanci ključ za ova otkrića.
Analiza drugog skupa podataka, finske FinnGen Biobanke, potvrdila je nalaze – naglašavajući moć ovih baza podataka da pomognu u formulisanju i testiranju novih bioloških hipoteza.
„Bili smo prvi istraživački tim koji je koristio UK Biobanku da se fokusira isključivo na PV uzorke, što nas je dovelo do ovog moćnog i novog uvida o statusu gvožđa i PV-u“, rekla je ona. „Ovo nas je dodatno otkrilo da su genetske mutacije koje uzrokuju hemohromatozu jedan od najjačih faktora rizika za dijagnozu PV – uvid koji će pomoći istraživačkom polju da bolje razume ovu retku bolest.“
Dr Viktorija Džekson, postdoktor u laboratoriji profesora Bahloa, izvršila je genetsku analizu koristeći metod koji se zove studija asocijacije na nivou genoma.