Razvoj novih tehnika i kliničke primene tečne biopsije u lečenju raka pluća

Razvoj novih tehnika i kliničke primene tečne biopsije u lečenju raka pluća

U kliničkoj praksi, tradicionalno stadijum tumor-čvor-metastaza (TNM) ima poteškoća u postizanju tačnosti u stratifikaciji prognoze na nivou pojedinačnog pacijenta. U studiji objavljenoj u časopisu Science Bulletin, istraživači su stoga predložili da se uvede status minimalne rezidualne bolesti u krvi (MRD) i predložili novi sistem stacioniranja tumor-node-metastasis-krv (TNMB) kako bi se preciznije i individualno definisao postoperativni status obolelih od raka pluća.

LB, dobro poznat po svojoj neinvazivnosti, lakoj dostupnosti, ponovljivosti i sposobnosti da sveobuhvatno i dinamički prikaže podatke o tumoru, pokazuje obećavajući potencijal u ranom otkrivanju, evaluaciji lečenja, prognozi i praćenju recidiva karcinoma ne-malih ćelija pluća (NSCLC). Poslednjih godina, sa brzim napretkom i razvojem ovih tehnologija, LB je pokazao obećanje kao novi pristup za probijanje kroz gore opisana klinička uska grla.

Niska stopa napuštanja LB biomarkera, postojanje pozadinske buke kao što je klonska hematopoeza i nedostatak jedinstvenih standarda i dalje su problemi. Ovde istraživači predstavljaju sveobuhvatan pregled tehničkih ažuriranja primenjenih da bi se rešila gore pomenuta pitanja i predlažu inovativan i praktičan pristup za precizno upravljanje NSCLC nakon integracije LB.

Biomarkeri poput cirkulišućih tumorskih ćelija (CTC) i egzozoma, koji poseduju jedinstvene karakteristike dok dele zajedničku strukturu lipidnog dvosloja i sadrže obilje genetskih i proteomskih informacija zaštićenih ovim dvoslojem, preklapaju se u tehnikama za obogaćivanje i razlikovanje ovih vezikula.

Metode detekcije za genetske informacije zasnovane na DNK bez ćelija (cfDNK) mogu se kategorisati u pristupe zasnovane na PCR-u i pristupe zasnovane na sekvenciranju sledeće generacije (NGS). Istraživači su rezimirali metode korišćene u trenutnoj studiji kako bi povećali stopu otkrivanja genetskih informacija i poboljšali tačnost.

Istraživači su predložili razvoj TNMB sistema stadijuma koji uključuje informacije iz krvi kako bi se poboljšao trenutni TNM sistem za stadijume raka. Ova nova komponenta će promovisati dalji napredak u preciznoj onkologiji. U prošlosti, zbog metodoloških ograničenja, pojavili su se brojni lažni negativni rezultati, a postojeća klinička ispitivanja su bila dizajnirana isključivo na osnovu TNM stadijuma ili MRD detekcije.

Međutim, korišćenje personalizovanih panela i razvoj tehnika sekvenciranja, što je primer studije PROPHET, značajno je poboljšalo osetljivost detekcije i potvrdilo naprednu prirodu i efikasnost integrisanja informacija o tečnoj biopsiji u šemu TNMB stadijuma tumora.

Shodno tome, ako se tehnologija može standardizovati, moguće je da se buduća klinička ispitivanja mogu konstruisati na osnovu TNMB stadijuma. Predviđeno je da će sa napretkom u razvoju mehanizama i tehnologiji detekcije, LB tehnologija postepeno dobiti prihvatanje u upravljanju NSCLC.

Studiju je vodio Kezhong Chen (Odeljenje za torakalnu hirurgiju, Narodna bolnica Univerziteta u Pekingu i Narodna bolnica Univerziteta u Pekingu Institut za torakalnu onkologiju).