Razvijena CAR T ćelijska terapija za uznapredovali rak jajnika

Razvijena CAR T ćelijska terapija za uznapredovali rak jajnika

Trenutno postoji nekoliko efikasnih opcija lečenja za pacijente sa rekurentnim rakom jajnika i drugim čvrstim tumorima, ali istraživači Grada nade pokušavaju da to promene.

Istraživači iz Citi of Hope, jedne od najvećih organizacija za istraživanje i lečenje raka u zemlji, objavili su pretklinička istraživanja u Nature Communications pokazujući da je terapija T ćelija projektovana za himerni antigen receptor (CAR) radila protiv raka jajnika u laboratoriji i pretkliničkom modeli.

„Istraživanje Citi of Hope pomoglo je u razvoju CAR T ćelijske terapije za rak krvi, i ovi pacijenti sada vide dugoročne koristi od terapije, ali ne možemo stati na tome“, rekao je dr Saul Prajsman, vanredni profesor u Odeljenje za hematologiju i transplantaciju hematopoetskih ćelija i pomoćnik direktora za translacione nauke i tehnologije u istraživačkim laboratorijama T ćelija Therapeutics u Citi of Hopeu. „Sledeća granica su solidni tumori, a Grad nade preuzima taj izazov.

Terapija je trenutno u prvom ispitivanju prve faze na ljudima u Citi of Hopeu za pacijente sa uznapredovalim epitelnim karcinomom jajnika koji su već primili hemoterapiju zasnovanu na platini. Ispitivanje, koje je vodila dr Lorna Rodriguez-Rodriguez, doktorka medicine, profesorica Grada nade u svom Odeljenju za ginekološku onkologiju, Odeljenje za hirurgiju, testira bezbednost terapije, neželjene efekte i aktivnost terapije kod pacijenata. Ispitivanje trenutno upisuje pacijente na lečenje.

Razvijanje CAR T ćelijske terapije za solidne tumore je posebno izazovno jer terapija prvo treba da dođe do solidnog tumora, a zatim da preživi u oštrom mikrookruženju koje je ispunjeno ćelijama raka i drugim ćelijama koje sprečavaju napad CAR T ćelija. Ali Priceman i njegov tim su postigli značajan napredak u prevazilaženju ovih izazova.

Najnovije istraživanje tima otkrilo je da CAR T ćelijska terapija koja cilja TAG72, metu koja se nalazi na površini ćelija raka jajnika, iskorenjuje ćelije raka u modelima miša.

„Ono što je uzbudljivo u vezi sa ovim je da se TAG72 nalazi i na drugim ćelijama raka, uključujući tumore pankreasa, kolorektalnog creva, dojke i mozga, tako da ako kliničko ispitivanje na jajnicima bude dobro, možemo istražiti širenje ovoga na druge pacijente“, dodao je on.

Terapija CAR T ćelijama uključuje uzimanje T ćelija pacijenta, belih krvnih zrnaca koje pomažu u borbi protiv bolesti, iz krvotoka. T ćelije se zatim reprogramiraju pomoću CAR-a u laboratoriji Citi of Hope da prepoznaju i napadnu specifični protein koji izaziva rak, kao što je TAG72, i ponovo se unose u krvotok pacijenta. CAR T ćelije bi tada trebale da iskorene ćelije raka. Pacijenti se pažljivo prate zbog bilo kakvih neželjenih efekata.

Prajsmen i njegov tim su takođe otkrili da je dodavanjem citokina Interleukina-12 (IL-12), proteina koji šalje signale imunološkom sistemu, terapiji CAR T ćelija, tretman efikasnije delovao protiv ćelija raka u laboratoriji.

Prvi autori Eric Hee Jun Lee i John P. Murad, dr., zajedno sa ostatkom tima, pokazali su da je IL-12 takođe omogućio T ćelijama da se bore protiv raka i napuste područje tumora, uđu u krvotok i ciljaju druge ćelije raka širom tela. Priceman je primetio da IL-12 trenutno nije deo trenutnog kliničkog ispitivanja faze 1.

Pretkliničko istraživanje je takođe otkrilo da je isporuka terapije CAR T ćelijama putem injekcije gde se rak nalazi, regionalno, takođe efikasno u omogućavanju CAR T ćelijama da ciljaju rak negde drugde. Ova tehnologija omogućava i bezbednost i poboljšanu antitumorsko delovanje kod nekoliko tipova raka koji su do sada testirani.

„Ova terapija se godinama stvara u Citi of Hopeu, tako da smo uzbuđeni što ćemo je konačno videti kod pacijenata čiji je rak uznapredovao i kojima je potrebno više tretmana“, dodao je Prajsmen.