Razvijanje postoperativnog delirijuma povezanog sa bržom stopom kognitivnog pada

Razvijanje postoperativnog delirijuma povezanog sa bržom stopom kognitivnog pada

Istraživanje objavljeno danas (20. marta) u časopisu JAMA Internal Medicine otkriva da je razvoj postoperativnog delirijuma povezan sa 40% bržom stopom kognitivnog pada u odnosu na one koji ne razviju delirijum.

„Delirijum je povezan sa bržim kognitivnim opadanjem“, rekao je Zachari J. Kunicki, dr., MS, MPH docent na Medicinskom fakultetu Varren Alpert Univerziteta Brovn, prvi autor. „Da li delirijum izaziva ovu bržu stopu opadanja, ili je jednostavno marker onih koji su u opasnosti da dožive brže stope opadanja, tek treba da se utvrdi.

„Ova studija ima najduži period praćenja od bilo koje studije koja ispituje osobe sa delirijumom nakon operacije“, rekla je Sharon K. Inouie, MD, MPH direktor, Centar za mozak za starenje, Hinda i Arthur Marcus Institute for Aging Research, stariji autor i direktor islednik na poslu. „Dok su buduće studije potrebne, ova studija podiže mogućnost da delirijum može da predisponira trajnom kognitivnom opadanju i potencijalno demenciji. Ovo naglašava važnost prevencije delirijuma za očuvanje zdravlja mozga kod starijih osoba koje su podvrgnute operaciji“, rekla je ona.

Delirijum je najčešća postoperativna komplikacija kod starijih osoba i povezana je sa lošim ishodima, uključujući dugotrajno smanjenje kognitivnih sposobnosti i incidentnu demenciju.

Richard N. Jones, ScD, Varren Alpert Medical School sa Univerziteta Brovn je jedan od starijih autora članka, „Šestogodišnja kognitivna putanja kod starijih osoba nakon teške operacije i delirijuma“.

„Kohorta SAGES pratila je 560 starijih odraslih osoba (starosti od 70 i više godina), mereći njihovu kognitivnu sposobnost svakih šest meseci tokom 36 meseci, a zatim svake godine nakon toga do šest godina. Koristeći bateriju za detaljno kognitivno testiranje, koja se sastoji od 11 različitih testova, otkrili smo da su kognitivne promene posle operacije složene i da delirijum utiče na svaku vremensku tačku. Prosečne kognitivne promene koje se vide nakon operacije uključuju nagli pad mesec dana nakon operacije, povećanje dva meseca nakon operacije, stabilan period od 6-30 meseci nakon operacije, a zatim stabilan pad od 3-6 godina nakon operacije.

„Delirijum je povezan sa oštrijim padom za mesec dana, većim oporavkom za dva meseca i bržim padom u svim vremenskim periodima od šest meseci do šest godina, respektivno. Rezultati sugerišu da ili sam delirijum može doprineti kognitivnom padu nakon operacije, ili da delirijum može poslužiti za identifikaciju onih koji su u riziku za budući brži kognitivni pad. Biće potrebna buduća istraživanja kako bi se ispitalo da li jedna ili obe hipoteze najbolje objašnjavaju odnos između delirijuma i kognitivnog opadanja“, kažu autori.