Razumevanje doprinosa Antarktika podizanju nivoa mora

Razumevanje doprinosa Antarktika podizanju nivoa mora

Tokom narednih decenija ili vekova, da li će otapanje Antarktičkog ledenog pokrivača (AIS) – najveće ledene mase na Zemlji – prouzrokovati porast globalnog nivoa mora za pet metara, dva metra ili manje?

Teško je odgovoriti na to pitanje. Okruženje Antarktika i Južnog okeana je dinamično i nepredvidivo. To znači da postoji nesigurnost u našem razumevanju ponašanja AIS-a i šta to znači za budući porast nivoa mora.

Sada su naučnici iz Australije, Sjedinjenih Država i Kanade identifikovali akcije koje će pomoći u smanjenju neizvesnosti o budućem ponašanju ledenog pokrivača i projekcijama porasta nivoa mora.

Njihovi trenutni podaci, dostupni u Australijskom antarktičkom centru podataka, takođe će voditi istraživanje za smanjenje neizvesnosti sa kojima se suočavaju kreatori politike, donosioci odluka i zajednice koje treba da planiraju i prilagode se svetu koji se menja.

Tim istraživača, predvođen glaciologom iz Australijskog antarktičkog odeljenja, dr. Ben Galton-Fenzi, pregledao je istraživanje o ključnim procesima i potencijalnim povratnim informacijama koje mogu ubrzati povlačenje AIS-a.

„Ispitivali smo kako će Antarktik doprineti promeni nivoa mora u narednim decenijama ili vekovima i gde leže neizvesnosti koje otežavaju projektovanje budućeg ponašanja ledenog pokrivača“, rekao je dr Galton-Fenzi.

„Tada smo pogledali koji procesi i regioni treba da budu u fokusu budućih naučnih istraživanja kako bi se ove neizvesnosti smanjile.

Ako bi se AIS potpuno otopio, globalni nivo mora bi porastao za oko 58 metara. Ogroman ledeni pokrivač Istočnog Antarktika (koji pokriva dve trećine kontinenta) doprineo bi ovom porastu nivoa mora za oko 52 metra, dok bi ostatak činili Zapadni Antarktički ledeni pokrivač i Antarktičko poluostrvo.

Najjednostavnije rečeno, ledeni pokrivač Antarktika raste zbog snežnih padavina koje se sabijaju u led, a skuplja se zbog teljenja ledenog brega i topljenja ispod ledenih polica.

Međutim, postoji mnogo složenih interakcija i mehanizama povratnih informacija uključenih u ove fizičke procese i kako se led kreće, što otežava predviđanje ponašanja ledenog pokrivača. Kritični pragovi, ako se pređu, mogu dramatično povećati doprinos Antarktika porastu nivoa mora.

Neizvesnosti doprinose i ograničenja sa trenutnim modelima klime i ledenih pokrivača u simulaciji ovih fizičkih procesa i mehanizama povratnih informacija, kao i nedostatak podataka koji mogu da shvate fizičke procese u pravom vremenu i na prostornim razmerama.

Porast nivoa mora je takođe neujednačen širom sveta zbog onoga što je poznato kao „gravitacioni, rotacioni i deformacioni efekti“.

„Kada ledeni pokrivač Antarktika izgubi masu zbog topljenja leda u okean, to slabi gravitaciono privlačenje kontinenta, uzrokujući da nivo mora pada blizu kontinenta, ali raste na udaljenijim lokacijama“, rekao je dr Galton-Fenzi.

„Gubitak ledene mase i preraspodela vode u okeanu takođe izazivaju promene u rotaciji i obliku Zemlje, što doprinosi prostornoj varijabilnosti nivoa mora.

Među prioritetnim oblastima za buduća istraživanja koje je identifikovao tim su merenja visoke rezolucije fokusirana na regione za koje se smatra da su posebno osetljivi na brze promene, kako bi se bolje razumeli fizički procesi koji utiču na ledeni pokrivač.

Poboljšano razumevanje zasnovano na ovim zapažanjima može se zatim koristiti za poboljšanje modela i analitičkih alata koji, zauzvrat, poboljšavaju projekcije porasta nivoa mora koje mogu da donesu efikasne političke odluke.

„Smanjenjem neizvesnosti povezanih sa Antarktičkim ledenim pokrivačem i porastom nivoa mora, daćemo kreatorima politike i donosiocima odluka bolje informacije za razvoj mera obalnog planiranja, otporne infrastrukture i strategija prilagođavanja“, rekao je dr Galton-Fenzi.

„Interdisciplinarna i međunarodna saradnja, posebno u regionima podložnim brzom povlačenju u ledenom pokrivaču Istočnog Antarktika, poboljšaće naš ukupni kvalitet istraživanja i ubrzati napredak u smanjenju nivoa neizvesnosti.“