Razlike u obrazovanju, vrednostima između muškaraca i žena uzrokuju neusklađenost pri traženju partnera

Razlike u obrazovanju, vrednostima između muškaraca i žena uzrokuju neusklađenost pri traženju partnera

Obrazovna ekspanzija žena dovela je do promena u razlikama u obrazovnom nivou muškaraca i žena u traženju partnera.

Istraživanje koje je sproveo UAB Centar za demografske studije (CED-CERCA) po prvi put je ispitalo ulogu neslaganja u vrednostima rodnih uloga i obrazovanju među potencijalnim supružnicima.

Prema studiji, oko trećine žena koje se zalažu za rodnu ravnopravnost i sa visokim obrazovanjem ne bi mogle da nađu homogamnog muškog partnera. Rad je objavljen u časopisu Perspectives Demografikues.

Poslednjih decenija „tržište parova“ se dramatično promenilo. Najpoznatije promene u strukturi ovog tržišta su neslaganja u obrazovnom nivou potencijalnih supružnika usled obrazovne ekspanzije žena.

Ako ne postoji potencijalni supružnik (u datoj populaciji) sa sličnim resursima ili karakteristikama, ne postoji mogućnost da imate homogamnog partnera, koji je za mnoge poželjniji.

Ne može se zanemariti značaj druge polovine rodne revolucije. Očekivalo bi se da će, kako se feminizam širi, uloga muškaraca u kućnim poslovima biti sve značajnija i da će stoga žene sve više tražiti potencijalnog partnera koji ceni takav egalitarni pogled.

Koristeći najnoviju dostupnu Anketu o plodnosti (2018) za mlade španske muškarce i žene, istraživanje ispituje kombinovani rodni jaz (uzimajući u obzir i razliku u obrazovanju i vrednostima) u Španiji.

Studija razlikuje vrednosti rodnih uloga kako u aspektima privatne sfere tako iu aspektima javne sfere. Razlika između muškaraca i žena u pogledu obrazovanja i egalitarnih vrednosti je mala za ljude sa niskim i srednjim stepenom obrazovanja.

Međutim, kod osoba sa visokim obrazovanjem postoji „deficit“ muškaraca sa istim karakteristikama kao i žene. Ovaj „deficit“ muškaraca predstavlja 15% za vrednosti u privatnoj sferi i 12% za vrednosti u javnoj sferi.

Ovo odgovara muškom deficitu u ukupnoj populaciji i značilo bi da oko jedne trećine žena koje se zalažu za rodnu ravnopravnost i sa visokim obrazovanjem ne bi mogle da nađu homogamnog muškog partnera, dok bi muškarci sa niskim ili srednjim stepenom obrazovanja suočavaju sa „ženskim deficitom“ žena sa sličnim karakteristikama, iako bi u ovom slučaju bio mali u apsolutnom iznosu.

Možda bi ovaj jaz u obrazovanju i egalitarnim vrednostima mogao delimično da objasni sve veći broj neudatih žena sa visokim obrazovanjem i samaca sa niskim nivoom obrazovanja. Da bi to potvrdili i posmatrali evoluciju ovog jaza poslednjih godina, istraživači CED-a veruju da je neophodno novo istraživanje plodnosti, sa novim podacima o samcima, porodicama, njihovim resursima i njihovim vrednostima.

Autori studije takođe preporučuju podršku za smanjenje ovih razlika u obrazovanju i vrednostima i ističu da bi, u međuvremenu, potencijalni parovi trebalo da budu svesni nesavršenog tržišta partnera mladih Španaca.