Razbijanje neuništivog: Nove tehnologije ciljaju na opasnost po životnu sredinu PFAS

Razbijanje neuništivog: Nove tehnologije ciljaju na opasnost po životnu sredinu PFAS

PFAS su sintetičke hemikalije koje se široko koriste u proizvodima kao što su nelepljivo posuđe i vodootporna odeća zbog svojih svojstava otpornih na vodu i masnoću. Međutim, njihova istrajnost u životnoj sredini dovela je do široko rasprostranjene kontaminacije i značajnih zdravstvenih problema, uključujući veze sa rakom i poremećajima imunog sistema.

Uprkos naporima da se kontroliše PFAS, ove hemikalije ostaju veliki izazov zbog njihove otpornosti na prirodnu degradaciju. Zbog ovih izazova, postoji hitna potreba da se sprovede dubinsko istraživanje efikasnih tehnologija PFAS remedijacije i da se razviju strategije za globalnu saradnju i odgovornost.

Istraživači sa Univerziteta Tongji i Južnokineskog poljoprivrednog univerziteta objavili su perspektivu 18. jula 2024. u Frontiers of Environmental Science & Engineering, predstavljajući sveobuhvatan pristup sanaciji PFAS-a.

Studija uvodi četiri napredne tehnologije — hidrotermalni alkalni tretman (HALT), mineralizaciju na niskim temperaturama, mehanohemijsku degradaciju i tehnologije adsorpcije. Ove metode pokazuju visoku efikasnost u razbijanju PFAS jedinjenja i naglašavaju važnost globalne saradnje i ulaganja u rešavanje široko rasprostranjenih rizika po životnu sredinu i zdravlje povezanih sa PFAS.

HALT, koji radi pod visokim temperaturama i pritiscima, brzo razgrađuje preko 100 PFAS jedinjenja u kontaminiranoj vodi i zemljištu. Mineralizacija na niskim temperaturama koristi uobičajene reagense kao što je DMSO za razlaganje PFAS u umerenim uslovima, nudeći isplativo i efikasno rešenje.

Mehanohemijska degradacija, kroz visokoenergetsko mlevenje kuglica, razlaže PFAS u čvrstim materijalima kao što je zemlja, pružajući raznovrsnu i ekološki prihvatljivu opciju. Pored toga, tehnologije adsorpcije koriste materijale kao što je aktivni ugalj za hvatanje i uklanjanje PFAS iz vode i tla.

Zajedno, ove metode nude sveobuhvatan set alata za borbu protiv kontaminacije PFAS-om u različitim kontekstima životne sredine, sa naglaskom na skalabilnost i održivost.

„Ove inovativne PFAS tehnologije sanacije predstavljaju značajan napredak u našoj sposobnosti da se suočimo sa jednim od najupornijih ekoloških izazova našeg vremena“, rekao je profesor Ian T. Cousins sa Univerziteta u Stokholmu, vodeći stručnjak za nauku o životnoj sredini.

„Integracijom višestrukih pristupa koji efikasno razgrađuju ove ‘zauvek hemikalije’, ovo istraživanje ne samo da postavlja novi standard za čišćenje životne sredine, već nudi i skalabilno i održivo rešenje za zaštitu javnog zdravlja i životne sredine na globalnom nivou.

Primena ovih naprednih tehnologija mogla bi značajno da poboljša našu sposobnost da upravljamo kontaminacijom PFAS, sa širokim implikacijama na industrijske sektore i sektore životne sredine. Ove metode ne samo da smanjuju postojanost PFAS-a, već nude i skalabilna, održiva rešenja koja se mogu primeniti globalno.

Kako ove tehnologije nastavljaju da se razvijaju, verovatno će igrati ključnu ulogu u postavljanju novih merila za sanaciju životne sredine, doprinoseći čistijim ekosistemima i poboljšanim rezultatima javnog zdravlja širom sveta.