Istraživači sa Dečje bolnice u Filadelfiji (CHOP), Državnog univerziteta Floride i Univerziteta Kalifornije u Los Anđelesu (UCLA) pokazali su da je započinjanje oblika roditeljske intervencije za autističnu malu decu ranije u životu dovelo do boljeg razvoja jezika, društvenih komunikacije i svakodnevnih životnih veština. Ovo je jedno od prvih ispitivanja koje pokazuje kvantitativne prednosti ranije intervencije za intervenciju specifičnu za autizam. Nalazi su nedavno objavljeni u časopisu Autism.
Dok su mnoge prethodne studije pružile snažne dokaze o prednostima rane intervencije kod autizma, mnoge od ovih studija su korelacione studije, a ne objektivne, randomizovane studije koje mogu dati jače, ubedljivije rezultate. Pored toga, prethodna istraživanja nisu pokazala idealno doba za početak intervencija.
Istraživači su koristili model rane društvene interakcije (ESI), intervenciju koju su sproveli roditelji za malu decu sa dijagnozom autizma koja pruža okvir za usmeravanje staratelja u učenju efikasnih načina da podrže razvoj svog deteta u socijalnoj komunikaciji i emocionalnoj regulaciji. Ovaj model uključuje individualizovano treniranje kako bi se pomoglo roditeljima i starateljima da implementiraju strategije zasnovane na dokazima u svakodnevne aktivnosti u prirodnom okruženju.
„Mnogi od nas u zajednici autizma kažu da je ranije bolje, ali mi zapravo nemamo dovoljno visokokvalitetnih dokaza za to, tako da randomizovano kontrolisano ispitivanje poput ovog pomaže u rešavanju tog problema“, rekla je glavna autorka studije Vitni Gatri, dr. D., klinički psiholog sa Odeljenja za dečiju i adolescentnu psihijatriju i bihevioralne nauke i Odeljenja za razvojnu i bihejvioralnu pedijatriju i istraživač u Centru za istraživanje autizma pri CHOP-u.
U ovoj studiji, porodice su randomizirane da primaju individualnu-ESI intervenciju kada su mališani bili stari ili 18 ili 27 meseci. Ukupno 82 mališana i njihovih staratelja učestvovalo je u višestrukoj studiji, sprovedenoj na Državnom univerzitetu Floride i Univerzitetu u Mičigenu. Mališani u studiji primili su i individualizovanu ESI intervenciju kao i manje intenzivnu grupnu ESI intervenciju. Vreme individualizovane intervencije je randomizovano (18 ili 27 meseci) da bi se testirali vremenski efekti ove intervencije.
Studija je otkrila da su deca koja su ranije primila individualizovanu ESI intervenciju pokazala veće dobitke u upotrebi i razumevanju jezika, društvenoj upotrebi komunikacijskih veština i veštinama samopomoći. Pored toga, nalazi su bili specifični za intenzivan i individualizovan model treniranja roditelja u poređenju sa tretmanom zasnovanim na grupi.
„Iako je važno proširiti istraživanja koja uključuju više dece iz šire i raznovrsnije zajednice, naši nalazi pružaju merljive dokaze koji podržavaju raniju intervenciju“, rekao je Gatri. „Naši nalazi naglašavaju važnost brzog upućivanja na procenu ako dete pokaže pozitivan autizam ili postoji bilo kakva zabrinutost stručnjaka ili staratelja za autizam. Želimo da budemo sigurni da mališani ne propuste ovaj važan prozor za raniju intervenciju.“