Test krvi koji se sprovodi prilikom prvog otkrivanja metastatskog raka prostate može predvideti kako će pacijenti reagovati na lečenje i koliko će dugo živeti. Ovo otkriće može pomoći lekarima da odrede kojim pacijentima je potrebno standardno lečenje, a ko bi mogao imati koristi od agresivnijih terapija.
Studija, deo faze III kliničkog ispitivanja, objavljena je u JAMA Network Open. Kada rak prostate metastazira, koriste se sistemski tretmani kako bi se produžilo preživljavanje. Biomarkeri koji predviđaju reakciju pacijenata na terapije mogu personalizovati tretman, ali su retki.
Novo istraživanje pokazalo je da merenje cirkulišućih tumorskih ćelija (CTC) u krvi može predvideti odgovor na terapiju i šanse za preživljavanje. CTC su ranije proučavane kod raka prostate, ali ne u ranim fazama bolesti.
Naučnici su otkrili da pacijenti sa većim brojem CTC imaju kraće srednje preživljavanje i veći rizik od smrti tokom studije. Takođe, ovi pacijenti imaju manje vremena bez napredovanja bolesti. Merenje broja CTC može pomoći u brzom identifikovanju pacijenata koji neće reagovati na standardne terapije.
Studija je sprovedena na 503 pacijenta sa metastatskim rakom prostate. Pacijenti sa pet ili više CTC imali su najgore ishode, sa većom verovatnoćom smrti i napredovanja bolesti. Muškarci sa više CTC imali su značajno kraće preživljavanje u poređenju sa onima koji imaju manje ili nijedan CTC.
Merenje broja CTC na početku terapije može predvideti dugoročne ishode kod muškaraca sa metastatskim rakom prostate. Ovo otkriće može pomoći u identifikaciji pacijenata koji bi mogli imati koristi od agresivnijih terapija.
Autori istraživanja istražuju novi test krvi koji meri ne samo broj CTC već i molekularni sastav CTC i DNK tumora u krvi. Njihov cilj je stvaranje biomarkera sa većom prediktivnom moći za uparivanje pacijenata sa odgovarajućim terapijama.