Rak se može skrivati u koži „normalnog izgleda“

Rak se može skrivati u koži „normalnog izgleda“

Studija Univerziteta u Kvinslendu otkrila je da koža sa nekoliko vidljivih pega ili fleka još uvek može da nosi mutacije DNK oštećene suncem koje mogu izazvati rak. Istraživači iz dermatološkog istraživačkog centra Frazer instituta UK istraživali su vezu između broja mutacija pronađenih u koži „normalnog izgleda“ i broja ranijih karcinoma kože kod osobe.

Glavni autor i dr. Kandidat gospođa Ho Ji Vong rekla je da nalazi pokazuju da Australijanci i dalje mogu imati veliki broj mutacija na koži za koje misle da izgleda normalno. Studija je objavljena u časopisu Science Advances.

„Uzeli smo uzorke kože sa podlaktica 37 pacijenata sa rakom kože koji su često bili izloženi suncu“, rekao je Vong. „Imali su u proseku 4-5 puta više mutacija na koži normalnog izgleda u poređenju sa sličnim studijama u inostranstvu.

„Viši nivoi mutacije su verovatno zbog toga što Australija ima 2-4 puta veće nivoe ultraljubičastog svetla od Ujedinjenog Kraljevstva i Evrope.“

Studija je zatim odgovarala ljudima istog uzrasta i pola koji su imali različit broj karcinoma kože.

„Jedna grupa je imala mnogo karcinoma kože, a druga grupa je imala malo ili nimalo u poslednjih pet godina“, rekao je Vong. „Pronašli smo 45% razlike između grupa, sa mnogo većim brojem mutacija na podlakticama onih sa više karcinoma kože.“

Oko dve trećine Australijanaca će razviti rak kože tokom svog života, a Kvinslend je vodeći u svetu u pogledu uobičajenih karcinoma kože kao što su karcinom bazalnih i skvamoznih ćelija.

Viši autor, profesor Kiaraš Khosrotehrani, rekao je da nalazi delimično objašnjavaju zašto ljudi sa jednim rakom kože imaju mnogo veće šanse da u budućnosti razviju druge na istom delu tela.

„Nalazi takođe sugerišu da ako smanjimo nivoe mutacija na koži normalnog izgleda, onda bismo mogli da smanjimo rizik od novih karcinoma kože“, rekao je profesor Khosrotehrani. „Otkrili smo da laserski tretmani i dermoabrazija mogu ‘obrisati’ mutacije kože i smanjiti rizik od raka kože, ali ovaj pristup nije primenljiv na sve.“

„Laseri i dermoabrazija su teški i skupi za implementaciju u velikim razmerama, zbog čega su potrebne druge terapije. Naš sledeći korak je da istražimo terapije koje mogu smanjiti opterećenje mutacija kože.“