Radioaktivni izotopi prate skrivene arktičke struje

Radioaktivni izotopi prate skrivene arktičke struje

Arktički okean se zagreva četiri puta brže od ostatka svetskih okeana, što je trend koji bi se potencijalno mogao preliti na ostatak sveta u vidu izmenjenih vremenskih obrazaca i drugih klimatskih posledica. Napori kao što je Sinoptic Arctic Survey proučavaju Arktički okean kako bi bolje razumeli okeanske struje, u nadi da će omogućiti naučnicima da bolje predvide buduće promene.

Jedan od načina praćenja okeanskih struja je praćenje ili praćenje radioaktivnih izotopa koje su ljudi počeli da stvaraju 1950-ih tokom nuklearnog testiranja. Iako su ovi „radionuklidi“ sada previše rasuti da bi se mogli ući u trag, postrojenja za nuklearnu preradu i dalje ispuštaju dva radionuklida u Atlantik: jod-129 i uranijum-236.

U studiji, objavljenoj u Časopisu za geofizička istraživanja: okeani, Anabel Pejn i kolege su koristile ove radionuklide, prisutne u veoma malim, ali još uvek sledljivim količinama, da saznaju višedecenijski put kojim voda iz Atlantskog okeana prolazi do Arktičkog okeana. Canada Basin.

Njihov rad analizira nivoe radionuklida u uzorcima iz dubokog kanadskog basena koji su prikupljeni u Beaufort Gire Observing Sistem/Joint Ocean Ice Studi ekspediciji 2020.

Istraživači su otkrili da voda koja teče u kanadski basen ide dva odvojena puta: jedan preko Čukotskog platoa i grebena Northvind i jedan koji prati perimetar Čukotske visoravni. Pored toga, otkrili su da oko 25–40% zimske vode iz Tihog okeana sadrži markere atlantske vode do trenutka kada stigne do kanadskog basena, što pripisuju uzdizanju na aljaskom Beaufort šelfu ili u kanjonu Barou, duž granice Čukotsko i Bofortovo more.

Upoređujući svoje rezultate sa prethodnim studijama, oni primećuju da se vreme tranzita atlantskih voda u Arktik nije promenilo u poslednjih 15 godina, što ukazuje da su struje bile stabilne tokom tog perioda.

Ovo istraživanje pomaže da se potvrdi da su jod-129 i uranijum-236 korisni tragači za praćenje vodenih masa u Arktičkom okeanu i predstavlja uvid u struje visoke rezolucije u regionu.

Autori kažu da će budući rad na proširenju područja uzorkovanja na kontinentalnu padinu u blizini Grenlanda i kanadskog arhipelaga pomoći da se otkrije odliv u Atlantski okean i poboljša razumevanje ovog okeana koji se brzo menja.