Rađanje tokom adolescencije povezano sa invaliditetom

Rađanje tokom adolescencije povezano sa invaliditetom

Rađanje kao adolescent korelira sa invaliditetom u kretanju u mladoj odrasloj osobi, prema studiji Univerziteta Havaiʻi u Manoi na ženama iz 14 zemalja.

Invalidnost u pokretljivosti može otežati hodanje, penjanje stepenicama ili stajanje u dužem vremenskom periodu i može dovesti do bola i umora. To može negativno uticati na kvalitet života i doprineti značajnim izdacima za zdravstvenu zaštitu.

Studiju objavljenu u julu u British Medical Journal Open (BMJ Open) sprovele su Catherine M. Pirkle, Katherine E. Peck i Tetine L. Sentell iz Kancelarije za studije javnog zdravlja na UH Manoa’s Thompson School of Social Vork & Public Health .

„Procenjuje se da 7% ljudi širom sveta živi sa invaliditetom, ali se veruje da je ovaj procenat daleko niži od pravog broja. Invalidnost u kretanju je veća u zemljama sa nižim prihodima i često češća kod žena“, objasnio je Pirkle.

Istraživači su analizirali podatke iz anketa o zdravlju stanovništva kako bi proučili vezu između rađanja adolescenata i odraslih i invaliditeta kretanja među 158.000 žena reproduktivnog uzrasta (15–49 godina) koje žive u 14 zemalja sa niskim i srednjim prihodima, uključujući: Haiti, Pakistan, Ugandu, Kambodža, Kolumbija, Južna Afrika, Istočni Timor, Albanija, Gambija, Maldivi, Peru, Senegal, Jemen i Gana. Istraživanja su uključivala podatke o starosti žena pri prvom porođaju, invalidnosti kretanja i drugim zdravstvenim faktorima.

Iako je broj žena koje su rodile tokom adolescencije (definisane kao 10–19 godina) i onih sa invaliditetom u velikoj meri varirao u 14 zemalja, adolescentski porođaj je dosledno povezan sa invaliditetom. Kada su rezultati iz svih zemalja kombinovani, žene koje su prvi put rodile tokom adolescencije imale su veću prevalenciju invaliditeta kretanja tokom života, u poređenju sa onima koje su rodile kao odrasle osobe.

„Ovi nalazi naglašavaju važnost razmatranja doživotnih zdravstvenih efekata ranog porođaja i potrebu da se uspostave programi i politike koje sprečavaju neželjenu trudnoću, kao i bolju podršku adolescentnim majkama“, rekla je Pirkle. „Iako su ovi rezultati iz zemalja sa niskim i srednjim prihodima, oni su primenljivi na Sjedinjene Države, gde su usluge seksualnog i reproduktivnog zdravlja sve ograničenije.“