Studija na Hempsted Hitu pokazuje da jezerce u kojima je psima dozvoljeno da plivaju sadrže nivoe dva pesticida štetna za život beskičmenjaka.
Ovi pesticidi, imidakloprid i fipronil, koriste se kao tretmani parazita za infestacije buvama i krpeljima kod mačaka i pasa, koristeći formule „spot-on” i ogrlice protiv buva. Ovo je uprkos tome što su ove hemikalije zabranjene za poljoprivrednu upotrebu 2018. godine zbog njihove toksičnosti za pčele i druge važne insekte.
Ovi tretmani se sve više koriste profilaktički – za sprečavanje buva i krpelja – sa dozama koje se primenjuju često mesečno. Nedavne studije su izazvale zabrinutost u vezi sa nivoom ovih hemikalija koje dospevaju u prirodno okruženje kroz otpadne vode iz domaćinstava i pse koji plivaju u vodenim tokovima, kao što su reke i bare.
Studija objavljena u časopisu Nauka o totalnoj životnoj sredini potvrdila je da psi koji plivaju mogu kontaminirati vodu dok hemikalije ispiru njihovo krzno.
Studiju su sproveli istraživači sa Imperial College London, Univerziteta u Saseksu, Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu i Kraljevskog veterinarskog koledža, u saradnji sa Heath & Hampstead Societi i Citi of London Corporation.
Dr Leon Barron, sa Škole za javno zdravlje u Imperijalu, koji je zajedno vodio rad, rekao je: „Ovaj rad dodaje sve veći broj dokaza koji će, nadamo se, dovesti do promena u praksi propisivanja i saveta datih vlasnicima kućnih ljubimaca.
„Ali kako javnost može da kupuje ove proizvode bez ograničenja u supermarketima, moramo da podignemo svest među vlasnicima pasa da, iako su ove hemikalije korisni tretmani, njihova preventivna upotreba može stvoriti druge ozbiljne probleme kao što su zagađenje životne sredine i otpornost na štetočine.
Prva autorka Lauren Ioder, sa Kraljevskog veterinarskog koledža, rekla je: „Vlasnici pasa mogu igrati važnu ulogu u smanjenju ukupnog uticaja na vodu u kojoj psi uživaju tako što će proveriti da li zaista treba da koriste ove proizvode. Ako se više vlasnika preseli u „ kada je potreban pristup, onda bi se ovo zagađenje parazitima moglo smanjiti.“
Sa svojih 800 hektara prirodnih šuma, livada i bara, Hampstead Heath je „vruća tačka“ biodiverziteta u centralnom Londonu i dom mnogih retkih i ugroženih britanskih vrsta. Insekti i drugi beskičmenjaci obavljaju kritične funkcije u našem okruženju, uključujući čistu vodu, i važni su izvori hrane za slepe miševe i ptice u tom području. Insekti poput vretenaca, koji zavise od jezera, pokazuju izuzetan biodiverzitet na Heathu.
U studiji, tim je testirao tri jezera u kojima je psima dozvoljeno da plivaju, tri gde im nije dozvoljeno, i šest spojnih potoka koji napajaju ova jezera, kako bi proverio da li ima bilo kojeg drugog izvora kontaminacije.
U svim oblastima za kupanje pasa, utvrđeno je da su prosečne koncentracije imidakloprida i fipronila 309 ng/L (nanograma po litru) odnosno 32 ng/L – od kojih su obe bile više od 20 puta veće od priznatih pragova koji se smatraju štetnim za divlji život beskičmenjaka.
U svim ostalim barama nije otkriven imidakloprid ili fipronil. Određena kontaminacija je otkrivena u povezanim potocima, a dalja analiza vode pokazala je da to nije povezano sa drugim znacima urbane otpadne vode, što sugeriše da su psi jedini izvor.
Dr Barron je rekao: „Iako su hemijske koncentracije koje smo izmerili bile veoma visoke u ovim jezercima, na sreću nije utvrđeno da značajno kontaminiraju šire vodovodne mreže nizvodno od Hempsted Hita. Glavni izvor ovih parazita za kućne ljubimce u rekama uglavnom još uvek dolazi iz naših domove i ulice kroz otpadne vode“.
Prethodno istraživanje tima pokazalo je da su londonski vodni putevi bili u velikoj meri kontaminirani ovim supstancama iz ispuštanja otpadnih voda i da se situacija pogoršala u nekim oblastima širom pandemije.
Studija je takođe uključivala anketiranje 101 vlasnika koji su doveli svoje pse u Heath. Ovo je pokazalo da 86 odsto nije svesno moguće štete po životnu sredinu izazvanu paraziticidima, a 94 odsto je reklo da bi zaštita prirode bila važan faktor pri odabiru proizvoda.
Trećina ispitanika takođe nije bila upoznata sa savetima proizvođača preparata protiv parazita da psi ne bi trebalo da plivaju ili da se peru u roku od nekoliko dana od tretmana spot-on tretmanima. Međutim, istraživanja sugerišu da se ove supstance mogu ispirati duže od ovih preporučenih perioda.
Više od polovine ispitanih koristilo je tablete koje psi gutaju, umesto hemikalija nanesenih na krzno. Malo se zna o sudbini ili uticaju ovih tableta protiv parazita, a potrebno je više istraživanja da bi se utvrdili rizici koji predstavljaju.
Koautor dr Tili Kolins, iz Centra za ekološku politiku u Imperijalu, rekao je: „Plivanje može biti veoma dobro za pse, a dovođenje na tako lepa mesta takođe podstiče kondiciju i dobrobit njihovih vlasnika. Zaustavljanje pasa da plivaju u otvoreni prostori nisu rešenje, ali moramo da smanjimo rizik, na primer, pružanjem potpunijeg saveta kako bi vlasnici kućnih ljubimaca mogli da donose informisane odluke.“
Veterinar i koautor dr Rosemari Perkins, sa Univerziteta u Saseksu, rekla je: „Mnoga veterinarska udruženja preporučuju da se ne koriste rutinski tretmani parazita za kućne ljubimce, ali ova praksa je i dalje široko rasprostranjena, posebno kroz planove zdravstvene zaštite kućnih ljubimaca na pretplatu. Parazicidi za kućne ljubimce su visoko ekotoksični supstance i tek sada počinjemo da shvatamo njihove ekološke posledice.
„Vlasnicima kućnih ljubimaca treba pružiti bolje informacije o rizicima koje predstavljaju i ponuditi alternative kontinuiranom tretmanu parazita, kao što je opcija praćenja i lečenja samo kada je to neophodno.“