Prvi put primećen termoelektrični efekat između dva tečna materijala

Prvi put primećen termoelektrični efekat između dva tečna materijala

Trio fizičara na Univerzitetu Sorbona, u Francuskoj, po prvi put je primetio termoelektrični efekat između dva tečna materijala. U svojoj studiji, objavljenoj učasopisu PNAS, Marlone Vernet, Stephan Fauve i Christophe Gissinger spojili su dve vrste tečnih metala na sobnoj temperaturi i podvrgli ih toplotnom gradijentu.

Naučnici već dugi niz godina znaju da termoelektrični uređaji mogu da pretvaraju toplotnu energiju u električnu i obrnuto. Takvi termoelektrični efekti su primećeni u interfejsu između dve čvrste materije i između čvrstih tela i tečnosti – ali do sada, nikada između dve tečnosti. U ovom novom naporu, istraživači su izgradili okruženje pogodno za takav događaj i testirali ga u svojoj laboratoriji.

Okruženje se sastojalo od cilindra sa još jednim manjim cilindrom u centru. Istraživači su sipali tečnu živu u spoljašnji cilindar, a zatim na njega sipali tečni galijum. Galijum je plutao jer je bio lakši. Zatim su dodali uređaj za hlađenje za hlađenje spoljašnjih zidova spoljašnjeg cilindra i uređaj za grejanje za zagrevanje zidova unutrašnjeg cilindra.

Ovo je rezultiralo temperaturnim gradijentom između dva metala. Tim je zatim ubacio žicu u spoljašnji cilindar do mesta gde su se dva metala srela – drugi kraj je bio povezan sa uređajem za merenje električne energije.

Istraživači su otkrili da je dodavanje temperaturnog gradijenta dovelo do termoelektričnog efekta na granici između dva tečna metala. Takođe su otkrili da je bio turbulentan – struja je tekla u petlji od toplog dela cilindra do hladnog dela. Dalje testiranje je pokazalo da postoji više petlji. Takođe su pronašli mesta u interfejsu gde nije generisana električna energija, što se ne dešava u termoelektričnim efektima između čvrstih tela, primetili su.

Istraživači sugerišu da je razlog zašto takvi termoelektrični efekti ranije nisu primećeni taj što ih niko nije tražio. Oni takođe primećuju da njihovi nalazi mogu imati implikacije na nove vrste razvoja baterija.