Istraživanje Univerziteta Lankaster dovelo je do otkrića uloge azijskog malaričnog komarca (Anopheles stephensi) u širenju malarije otporne na lekove i dijagnozu u Africi.
Malariju izaziva parazit koji se širi ujedom komaraca koji sišu krv. Prema SZO, procenjuje se da je 2021. bilo 247 miliona slučajeva malarije širom sveta, sa preko 600.000 smrtnih slučajeva, uglavnom u Africi. Deca mlađa od 5 godina činila su oko 80% svih smrtnih slučajeva od malarije u regionu.
Nakon svog prvog otkrivanja u Džibutiju 2012. godine, azijski malarični komarac Anopheles stephensi proširio se na rog Afrike (Etiopija, Sudan, Somalija i Eritreja) i šire (Jemen, Nigerija, Kenija i Gana) brzinom nepoznatom ranije za slične vrste.
Osobe u domaćinstvima/spavaonicama sa An. Stephensi pozitivno je imao 270% veći rizik od infekcije malarijom od onih u domaćinstvima/spavaonicama u kojima je An. Stephensi nije otkriven.
Pored toga, identifikovane su još dve biološke pretnje za kontrolu malarije: rezistencija na lekove i dijagnostička rezistencija parazita.
Dr Luigi Sedda iz Lankasterske grupe za ekologiju i epidemiologiju na Medicinskom fakultetu Univerziteta Lankaster je zajednički prvi autor rada koji je objavljen u časopisu Medicina prirode.
Rekao je: „Ovo je veoma važno otkriće. Komarac koji se proširio na Rogu Afrike iz Azije izazvao je veliku epidemiju malarije u Etiopiji. An. Stephensi predstavlja značajnu zabrinutost za javno zdravlje zbog povećanja geografskog prisustva, sposobnost da opstane tokom cele godine i da se odupre aktuelnim insekticidima, kao i da prenosi parazite otporne na lekove i dijagnostiku.“
Kapacitet Anopheles stephensi da koristi veštačke posude za skladištenje vode, kojih ima u izobilju u brzom širenju afričkih urbanih sredina, zajedno sa svojom jedinstvenom ekologijom, plastičnošću ponašanja i otpornošću na glavne insekticide, čini ga neprikladnim za konvencionalne alate za kontrolu komaraca.
Ovi najnoviji dokazi mogu promeniti izglede za kontrolu i eliminaciju malarije u odnosu na bilo kakvu buduću intervenciju koja ignoriše prisustvo ove invazivne vrste.
Dr Sedda je zaključio: „Epidemiološke karakteristike malarije izazvane An. Stephensi mogu dovesti u pitanje očekivanja da nove vakcine protiv malarije smanje teret bolesti malarije i smrti u Africi, kontinentu koji je već bio jako pogođen malarijom i gde su uspesi u borbi protiv malarije smanjenje je trenutno zaustavljeno.“