Proučavanje Mongolskog luka dodaje misteriju oko njegove svrhe

Proučavanje Mongolskog luka dodaje misteriju oko njegove svrhe

Tim arheologa sa Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu u Izraelu, u saradnji sa kolegom sa Nacionalnog univerziteta Mongolije, sproveo je studiju sistema zidova od 405 km u istočnoj Mongoliji poznatog kao Mongolski luk kako bi saznao više o njegovom istoriju i svrhu. U svom radu objavljenom u Journal of Field Archaeologi, grupa opisuje tehnike i tehnologiju koju su koristili za proučavanje zida.

Postoji deo Kineskog zida koji se proteže u Mongoliju (koja je nezavisna država) koji je zbog svog oblika postao poznat kao Mongolski luk. Kako je primetio istraživački tim, u poređenju sa zidom u Kini, luk u Mongoliji je malo proučavan. U ovom novom naporu, pokušali su da nauče više o zidu koristeći različite pristupe.

Jedan pristup uključivao je mapiranje zida, koji se proteže od provincije Dornod do provincije Sukhbaatar, otprilike duž granice između Mongolije i Kine. Dosadašnja istraživanja su pokazala da se sastoji od 34 objekta i da je izgrađen od zemljanih zidova i rovova.

Takođe su otkrili da istorijski zapisi o tome kada je zid sagrađen nisu jasni, što stavlja njegovu izgradnju negde između 11. i 13. veka. Tim je takođe pogledao vremenske zapise kako bi saznao više o tome šta je zid izdržao tokom godina i satelitske slike kako bi saznao više o povezanosti između lokacija zida i terena. Takođe su sproveli terenske studije kako bi saznali više o sastavu i stanju zida.

Istraživački tim je pronašao neka iznenađenja. Najveći je bio to što je zid imao velike praznine što sugeriše da nije izgrađen da spreči sve osvajače – čini se da je izgrađen brzo kao odgovor na određene agresore. Postoje i dokazi koji sugerišu da je zid izgrađen kao sredstvo za kontrolu kretanja ljudi ili životinja ili možda kao deo poreske šeme.

Takve teorije su se pojavile kada je postalo jasno da zid ne bi služio toliku barijeru – na primer, mnoge od njegovih predstraža bile su na mestima koja su pružala ograničen pogled na okolnu teritoriju.

Istraživači priznaju da nisu bili u mogućnosti da daju bilo kakve definitivne odgovore u vezi sa razlogom izgradnje zida ili da daju tačnije vreme izgradnje. Planiraju da nastave sa radom, nadajući se da će saznati više.