Proučavanje blizanaca pruža nove uvide u imunološku odbranu u materici

Proučavanje blizanaca pruža nove uvide u imunološku odbranu u materici

Istraživačka grupa Niklasa Bjorkstroma na Odeljenju za medicinu, Huddinge (MedH) sprovela je studiju koja pruža nova saznanja o tome kako funkcioniše imuni sistem u materici. Ovo saznanje doprinosi boljem razumevanju kako nastaju komplikacije trudnoće kao što je preeklampsija.

Studija, objavljena u časopisu Science Immunology, uporedila je normalne uzorke krvi i uzorke menstrualne krvi kod identičnih blizanaca, pokazujući da je imuni sistem u materici varijabilniji u poređenju sa perifernom krvlju.

Rezultati takođe pokazuju da je imuni sistem u materici manje kontrolisan genetikom i da na imuni sastav u materici više utiču različiti faktori životne sredine u odnosu na imuni sastav u krvi.

„Na primer, hormonska kontracepcija je faktor životne sredine koji ima veliki uticaj na imuni sistem u materici, dok određene virusne infekcije imaju veći uticaj na imuni sistem u krvi“, kaže Džona Bister, koja je bila vodeći student doktorskih studija. u studiji koju je sprovela Bjorkstromova istraživačka grupa na Odeljenju za medicinu, Hudinge.

Studija je sprovedena u saradnji sa Švedskim registrom blizanaca. Parovi blizanaca koji su želeli da učestvuju morali su da obezbede uzorke menstrualne krvi i redovne uzorke krvi. Ovi uzorci su analizirani korišćenjem nekoliko različitih metoda gde su istraživači posmatrali ćelijski sastav, markere koje izražavaju na površini ćelije i rastvorljive proteine. Istraživači su takođe sortirali odabrane populacije imunih ćelija kako bi se dalje analizirale koristeći napredne genetske i epigenetske metode.

Upoređivanjem identičnih blizanaca i kontrolne grupe žena koje su davale uzorke krvi u nekoliko navrata tokom nekoliko godina, mogli bi se izvući zaključci o tome u kojoj meri je imuni sistem kontrolisan genetikom u odnosu na okruženje.

Imuni sistem materice je važan za zdravu trudnoću i kada imunološka interakcija ne funkcioniše, može dovesti do komplikacija trudnoće kao što su preeklampsija i ponovljeni pobačaji.

Nova studija je prva velika studija imunog sistema u tkivu identičnih blizanaca i pokazuje da se interakcija između genetike i okoline razlikuje u tkivu u poređenju sa krvlju. Rezultati studije daju nove informacije o sastavu i regulaciji imunog sistema u materici.

„Studija pokazuje osnovu za to kako je imuni sistem u materici dizajniran. Dugoročno, uz pomoć daljih studija, studija doprinosi boljem razumevanju kako nastaju komplikacije trudnoće kao što je preeklampsija“, kaže Bjorkstrom.

Istraživačka grupa ima nekoliko tekućih projekata koji istražuju imunološki sistem materice. Između ostalog, zanima ih kako se imuni sistem u materici menja tokom menstrualnog ciklusa i da li trudnoća ostavlja epigenetski otisak u materici.