Proteini u krvi mogu objasniti zašto vežbanje održava naš mozak mladim

Proteini u krvi mogu objasniti zašto vežbanje održava naš mozak mladim

Faktor trombocita 4 (PF4): ova supstanca u krvi je povezana sa mentalnim podsticajem koji dobijamo od vežbanja, prednostima transfuzije krvi i proteinom koji je povezan sa dugovečnošću, u tri odvojene studije.

Sva tri procesa promovišu kognitivno poboljšanje, što znači da je PF4 nešto od super-moćnog faktora krvi. Istraživanje su sprovela dva tima sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku (UCSF) u SAD i Univerziteta Kvinslend u Australiji.

Trombociti su ćelijski fragmenti koji igraju ključnu ulogu u procesu zgrušavanja. Osim što služe kao fizički čepovi koji zaustavljaju krvarenje, ovi mali komadi ćelija koštane srži bez jezgre sadrže granule koje oslobađaju hemikalije koje podstiču agregaciju.

Kao jedan od ovih faktora, protein PF4 doprinosi odgovoru imunog sistema na povrede i infekcije.

Sada se čini da igra ulogu i u mehanizmima protiv starenja, pod upravom enzima izraženog u količinama u mozgu, jetri i bubrezima poznatog kao kloto.

„Mlada krv, kloto i vežbanje mogu nekako reći vašem mozgu: ‘hej, poboljšajte svoju funkciju'“, kaže anatom UCSF Saul Vileda.

„Sa PF4, počinjemo da razumemo rečnik koji stoji iza ovog podmlađivanja.

U slučaju studije mlade krvi, starijim miševima je ubrizgan PF4, za koji se pokazalo da smanjuje upalu u mozgu i poboljšava pamćenje životinja. U suštini, preokrenuo je deo pogoršanja koje dolazi sa starenjem.

Studija se zasniva na prethodnim istraživanjima onoga što je poznato kao parabioza, gde krv mlađih ljudi ili drugih životinja može imati efekat podmlađivanja. Jedna od karakteristika koje mlađa krv obično ima je više PF4.

U drugoj od tri studije, ponovo koristeći miševe, naučnici su uspeli da povežu PF4 sa membranskim proteinom kloto. Ranije se pokazalo da Klotho pojačava kognitivne moći, a ispostavilo se da PF4 pomaže u prenošenju tog pojačanja u desne regije mozga.

I mladi i stari miševi poboljšali su se u testovima ponašanja nakon injekcije klotoa, koji kasnije oslobađa PF4. Ovo je poboljšalo formiranje novih veza u hipokampusu, gde mozak stvara uspomene.

Na kraju, ali ne i najmanje važno, treća studija je otkrila da vežbanje oslobađa više PF4 u krv miševa. Primećeno je da PF4 igra ulogu u stvaranju novih moždanih ćelija, kao i da je poboljšao memorijske funkcije kod starijih miševa.

Već znamo da vežba može pomoći da se um održi oštrim, a čini se da PF4 igra ulogu u tome. U budućnosti bi se mogle razviti terapije koje će doneti prednosti vežbanja za one koji nisu u stanju da budu aktivni na normalan način.

Iako su sve ove studije sprovedene na miševima, smatra se da će se ovi nalazi uglavnom primeniti i na ljudsko telo, što ukazuje na više načina na koje bi PF4 „glasnici zdravlja mozga“ mogli da pomognu u budućim tretmanima.

„Kada smo shvatili da smo nezavisno i slučajno pronašli istu stvar, vilice su nam pale“, kaže neurolog UCSF Dena Dubal.

„Činjenica da su se tri odvojene intervencije konvergirale na faktore trombocita zaista naglašava validnost i ponovljivost ove biologije.“