Pronađena fosilizovana larva stara 520 miliona godina sa očuvanim mozgom i crevima

Pronađena fosilizovana larva stara 520 miliona godina sa očuvanim mozgom i crevima

S vremena na vreme, naša planeta pronalazi fosil koji je toliko spektakularan da skoro sve što možete da uradite je da zjapite u čudu.

Ponekad su ti fosili veličanstveni ostaci koji su gromkim nogama nekada gazili površinu Zemlje. Ponekad su to obične čestice, čestice u koje možda ne gledate dvaput – ali u sebi sadrže tajne mnoštva.

Takav je fosil bebe crva veličine semena susama otkrivenog u kamenu u Kini. Potičući iz perioda Kambrija pre nekih 520 miliona godina, larva predstavlja potpuno novi rod i vrstu euartropoda pod nazivom Iouti iuanshi.

Ovako mali komad stene mogao bi se lako prevideti, ali ovaj izuzetan fosil je skoro savršeno očuvan sa svojom unutrašnjom anatomijom netaknutom. I predstavlja vrstu predaka člankonožaca koji danas vrve širom naše planete – paukova, rakova i insekata. To znači da nam može reći stvari o evolucionoj istoriji ovih životinja koje vrlo mali broj fosila može otkriti.

„Kada sam sanjao o jednom fosilu koji bih najviše voleo da otkrijem, uvek bih razmišljao o larvi člankonožaca, jer su podaci o razvoju tako ključni za razumevanje njihove evolucije“, kaže paleontolog Martin Smit sa Univerziteta Duram u Ujedinjeno Kraljevstvo.

„Ali larve su tako sićušne i krhke, šanse da nađete fosilizovanu su praktično nula – ili sam bar tako mislio! Već sam znao da je ovaj jednostavan fosil nalik crvu nešto posebno, ali kada sam video neverovatne strukture sačuvane ispod njegove kože, vilica mi je upravo pala – kako su ove zamršene karakteristike mogle da izbegnu propadanje i da još uvek budu ovde da vide pola milijarde godina kasnije?“

Trodimenzionalni fosil pronađen je u steni iz škriljaca za koju se zna da je posebno bogata fosilima zvanoj formacija Iu’anshan. Pažljivo je izvađen korišćenjem sirćetne kiseline, a zatim podvrgnut skeniranju u visokoj rezoluciji da bi se prikazao u celom – i možda ugledao ono što se krilo unutra.

Iako nije veći od samo nekoliko milimetara, sam fosil je spektakularno detaljan. Njegova spoljašnjost ima teksturiranu kožu, glavu i noge. A, iznutra, rendgenska kompjuterska tomografija otkrila je njegovu netaknutu unutrašnju anatomiju. To uključuje mozak larve, digestivne žlezde, cirkulatorni sistem i nervni sistem.

„Uvek je zanimljivo videti šta se nalazi unutar uzorka pomoću 3D snimanja“, kaže geolog Ketrin Dobson sa Univerziteta Stratklajd u Velikoj Britaniji, „ali u ovoj neverovatnoj maloj larvi, prirodna fosilizacija je postigla skoro savršeno očuvanje.“

Pošto je larva toliko stara i zato što predstavlja razvojnu fazu u životnom ciklusu člankonožaca koji se retko viđa u drevnim fosilima, naučnici veruju da I. iuanshi može da nam pomogne da saznamo o ranom razvoju i evoluciji ovog izuzetno uspešnog tipa životinjskog carstva .

Sam crv izgleda jednostavno u poređenju sa složenim telima artropoda danas, ali nagoveštaji životinja koje će se kasnije pojaviti mogu se videti u njegovoj unutrašnjoj anatomiji. Njegov protocerebrum, na primer – region mozga crva – nagoveštava složeniju anatomiju lobanje koja se razvila kako su evoluirali zglavkari.

Pored toga, cirkulatorna i digestivna anatomija I. iuanshija mogu se povezati sa kasnijim razvojem karakteristika artropoda.

Ova rana anatomija, kažu istraživači, naglašava kako su se člankonošci sjajno diverzifikovali, razvijajući sposobnost da se specijalizuju za širok spektar ekoloških okruženja i uspeju širom sveta.

Iako bi ovaj pojedinačni fosil I. iuanshi bio patuljak na dlanu, njegovo otkriće ima velike implikacije na naše razumevanje života na Zemlji.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Priroda.