Pronađen retki fosil dinosaurusa sa savršeno očuvanim završnim obrokom unutra

Pronađen retki fosil dinosaurusa sa savršeno očuvanim završnim obrokom unutra

Pre oko 120 miliona godina, četvorokrilni dinosaurusi otprilike veličine vrana zvani mikroraptori vrebali su drevnim šumama današnje Kine.

Dok su istraživači proučavali nekoliko primeraka mikroraptora, još uvek mnogo toga ne znamo o ovim pernatim stvorenjima nalik pticama – uključujući šta i kako su jeli.

Sada je neverovatno redak fosil otkrio sačuvani poslednji obrok jedne osobe: i neočekivano, to je bio sisar.

„U početku nisam mogao da verujem“, kaže paleontolog kičmenjaka Hans Larson sa Univerziteta Mekgil u Kanadi, koji je pronašao fosil dok je pregledavao uzorke u muzejskim zbirkama u Kini.

„Postojala je sićušna stopa sisara nalik glodaru dugačka oko centimetar savršeno očuvana unutar skeleta mikroraptora.

„Ovi nalazi su jedini čvrsti dokazi koje imamo o konzumiranju hrane ovih davno izumrlih životinja – i izuzetno su retki“, dodaje Larsson.

Prvi fosil mikroraptora pronađen je u Liaoningu u Kini 2000. godine. Postoje tri poznate vrste, koje su živele u periodu rane krede, a fosil o kome je reč pripada Microraptor zhaoianus.

Mikroraptori su bili među nekim od prvih dinosaurusa koji su pronađeni sa potpuno pernatim krilima na rukama i nogama – i pored čuvenog pernatog dinosaurusa Archeopterik, imaju pojačane teorije koje sugerišu da su moderne ptice blisko povezane sa kategorijama dinosaurusa.

Dok su neke studije pokazale da bi mikroraptori bili sposobni za letenje, generalno se smatra da su uglavnom koristili svoja krila za klizanje.

Do sada je potvrđeno da mali dinosaurusi jedu samo ptice, ribe i guštere, a smatralo se da su lovci na drveću koji su klizili sa drveća da bi uhvatili plen.

Najnovije otkriće proširuje tu ideju, sugerišući da je veća verovatnoća da su oni oportunistički jedači koji su sakupljali i lovili razne kičmenjake.

„Već znamo za primerke mikroraptora sačuvane sa delovima ribe, ptice i guštera u stomaku. Ovo novo otkriće dodaje malog sisara njihovoj ishrani, što sugeriše da su ovi dinosaurusi bili oportunistički i nisu izbirljivi u jelu“, kaže Larson.

To je velika stvar, jer iako su generalistički mesožderi uobičajeni i važni stabilizatori u današnjim ekosistemima – pomislite na lisice i vrane – ovo bi vrlo lako mogao biti prvi dokaz općeg mesoždera u ekosistemu dinosaurusa, pišu Larson i njegov tim.

Neverovatno je retko pronaći fosile dinosaurusa koji čuvaju njihov poslednji obrok u stomaku, dodaju oni. Od svih pronađenih fosila dinosaurusa mesoždera, znamo samo za 20 koji sadrže njihove poslednje obroke.

Razumevanje više o njihovoj ishrani nije samo fascinantno za one od nas koji pokušavaju da zamisle kako je svet izgledao pre 120 miliona godina, ono takođe pruža važne tragove za istraživače koji naporno rade da shvate kako su tačno dinosaurusi napustili zemlju i evoluirali. u prave ptice koje danas vidimo.

„Saznanje da je Microraptor bio generalistički mesožder postavlja novu perspektivu o tome kako su drevni ekosistemi možda funkcionisali i mogući uvid u uspeh ovih malih pernatih dinosaurusa“, ​​kaže Larson.