Promene protoka krvi u očima mogu uticati na vizuelne simptome migrene

Promene protoka krvi u očima mogu uticati na vizuelne simptome migrene

Nedavna studija je otkrila da promene u protoku krvi u mrežnjači mogu da objasne zašto neki pacijenti sa migrenom imaju vizuelne simptome. Nalazi bi mogli da predstavljaju dugo traženi vidljivi marker za migrene koji lekari mogu da koriste da pomognu u kliničkom lečenju stanja.

Dok pacijenti sa migrenama često doživljavaju simptome kao što su bol oko oka, osetljivost na svetlost, slepe tačke i zamućenje vida, mehanizmi iza ovih simptoma nisu dobro shvaćeni. Istraživači sa UCLA Health-a koristili su tehniku neinvazivnog snimanja, poznatu kao angiografija optičke koherentne tomografije, ili OCTA, da bi vizuelizovali promene u krvnim sudovima mrežnjače pacijenata sa migrenom tokom i između napada migrene. Snimanje je obavljeno na 37 pacijenata sa migrenom sa simptomima aure, 30 pacijenata sa migrenom bez simptoma aure i 20 zdravih pacijenata za kontrolnu grupu.

Istraživači su otkrili da se protok krvi smanjuje u mrežnjači tokom napada migrene i kod pacijenata sa migrenom sa i bez simptoma aure. Međutim, otkriveno je da pacijenti sa simptomima aure imaju manji protok krvi u određenim delovima mrežnjače u poređenju sa pacijentima bez simptoma aure. Pored toga, asimetrični protok krvi u mrežnjači je takođe bio u korelaciji sa stranom glave na kojoj su pacijenti sa migrenom osetili bol.

Nalazi bi mogli da ukažu zašto neki pacijenti imaju vizuelne simptome i mogu predstavljati biomarker za napade migrene.

Rad je objavljen u Headache: The Journal of Head and Face Pain.

Studiju je vodila bivša klinička instruktorka Odeljenja za neurologiju UCLA dr. Katherine Podraza (sada iz Hartford Healthcare Headache Center), a koautor je bivši naučnik UCLA Health Nitin Bangera, koordinator kliničkog istraživanja programa UCLA Goldberg migrene Akira Feliz i UCLA Goldberg Program migrene Direktor dr Endrju Čarls sa Odeljenja za neurologiju UCLA.