Program plućnih nodula pruža prednosti pacijentima koji ne ispunjavaju uslove za skrining raka pluća

Program plućnih nodula pruža prednosti pacijentima koji ne ispunjavaju uslove za skrining raka pluća

Usvajanje programa plućnih nodula (LNP) može povećati otkrivanje ranog karcinoma pluća za pacijente koji ne ispunjavaju uslove za skrining raka pluća prema postojećim starosnim kriterijumima podobnosti.

LNP su uspostavljeni da prate plućne čvorove koji se često identifikuju tokom rutinskog snimanja iz drugih razloga osim sumnje na rak pluća ili skrining raka pluća.

Istraživanje je sproveo tim koji je predvodio dr Rejmond U. Osarogiagbon, MBBS, FACP, glavni naučnik za Baptističku memorijalnu zdravstvenu zaštitu i direktor multidisciplinarnog programa torakalne onkologije i istraživačke grupe torakalne onkologije za Baptistički centar za rak, Memfis, Tenesi, U.S.

Prospektivna opservaciona studija upoređivala je dvogodišnji kumulativni rizik dijagnoze raka pluća, karakteristike karcinoma pluća i ukupno preživljavanje (OS) među učesnicima koji su bili podvrgnuti skriningu niskim dozama CT (LDCT) u dobi od 50 do 80 godina i učesnika LNP starosti od 35 do 50 godina. i preko 80 godina.

Radna grupa za preventivne usluge Sjedinjenih Država preporučuje godišnji skrining za rak pluća pomoću kompjuterizovane tomografije malih doza (LDCT) kod odraslih od 50 do 80 godina koji imaju istoriju pušenja od 20 paketa godina i trenutno puše ili su prestali u poslednjih 15 godina.

Pokazalo se da skrining niskih doza kompjuterizovane tomografije (LDCT) za rak pluća smanjuje smrtnost do 20%. Međutim, čak i nakon snižavanja starosne granice sa 55 na 50 godina, većina osoba sa dijagnozom raka pluća u SAD ne ispunjava uslove za skrining raka pluća. LNP-ovi, koji obično koriste smernice za upravljanje plućnim čvorovima Fleischner Societi, proširuju pristup ranom otkrivanju raka pluća na raznovrsniju populaciju.

Osobe starosti od 50 do 80 godina upisane u LNP bile su u većem riziku od dijagnoze raka pluća u roku od dve godine u poređenju sa LDCT kohortom. Demografske, socio-ekonomske karakteristike i profil faktora rizika pacijenata kojima je dijagnostikovan rak pluća putem LNP-a upadljivo su se razlikovali od onih u grupi koja je testirana.

Rizik od raka pluća kod osoba koje su suviše mlade ili prestare za skrining, ali koje imaju slučajno otkrivenu leziju pluća, ranije nije rigorozno procenjen. Prema dr Osarogiagbonu, studija je uporedila kumulativni rizik dijagnoze karcinoma pluća, karakteristike lezija, karakteristike karcinoma pluća, tretman i ishode skrininga osoba koje ne ispunjavaju uslove za uzrast u LNP sa kohortom LDCT skrininga.

Period istraživanja od 2015. do 2022. godine otkrio je da je rak pluća dijagnostikovan kod 329 (3,43%) LDCT, 39 (1,07%) mladih i 172 (6,87%) starijih pacijenata sa LNP. Zapanjujuće je da su dvogodišnje kumulativne stope incidencije bile 3,0% (95% CI: 2,6%–3,4%) za LDCT, 0,79% (CI: 0,54%–1,1%) za mlade LNP i 6,5% (CI: 5,5%– 7,6%) za starije LNP.

Uprkos razlikama u godinama, otkriveno je da je rizik od dijagnoze raka pluća sličan između mladog LNP i Lung-RADS 1 (aHR 0,88 [CI: 0,50–1,56]) i 2 (aHR 1,0 [0,58–1,72]). Nasuprot tome, rizik za LNP kod starijih osoba premašio je onaj kod Lung-RADS 3 (aHR 2,34 [CI: 1,50–3,65]), ali je bio manji od 4 (aHR 0,28 [CI: 0,22–0,35]).

Štaviše, studija je otkrila značajne razlike u stadijumu u vreme dijagnoze raka, sa 62,92% slučajeva LDCT dijagnostikovanih u stadijumu I/II u poređenju sa 33,33% za mlade (p=0,0003) i 48,26% za starije (p=0,0004) LNP kohorte. Značajno je da je 16,72%, 41,03% i 29,65% slučajeva LDCT, mladih i starijih slučajeva LNP, dijagnostikovano u stadijumu IV.

Petogodišnje stope OS bile su 57% (CI: 48–67), 55% (CI: 39–79) i 24% (CI: 15–40), respektivno, sa statistički značajnim razlikama (Log rang p<0,0001 ), koji traje čak i nakon isključivanja osoba sa bilo kojom prethodnom istorijom raka.

„Naši nalazi pokazuju da je naš program plućnih nodula skromno koristio pojedincima za koje se smatralo da su premladi ili prestari za tradicionalni skrining“, rekao je dr Osarogiagbon. „Uočene razlike u kliničkim karakteristikama i ishodima snažno ukazuju na varijacije u biološkim karakteristikama raka pluća u ovim različitim kohortama pacijenata.“