Većina ukrasnih useva se može klasifikovati kao biljke dugog dana, kratkog dana ili dnevno neutralne biljke na osnovu njihovog odgovora na cvetanje na fotoperiod (koji je dužina dana) ili skotoperiod (koja je dužina noći). Hrizantema je uobičajena ukrasna kultura sa obaveznim odgovorom na cvetanje kratkog dana i cveta samo kada je noćna dužina konstantno duža od kritičnog trajanja.
Manipulacija dužinom noći omogućava uzgajivačima staklenika da precizno kontrolišu vreme cvetanja. U proizvodnji vrtnih hrizantema leto-jesen, uzgajivači mogu da koriste neprozirnu crnu tkaninu da skrate prirodnu dužinu dana i produže dužinu noći, izazivajući tako cvetanje pod inače dugim danima. Druga metoda je produženje kratkog dana sa umerenom plavom [B (400–500 nm)] svetlom. Ovo sprečava cvetanje u uslovima staklene bašte sa sunčevom svetlošću, ali ne u zatvorenom prostoru (bez sunčeve svetlosti) pod B + crvenom [R (600–700 nm)] svetlošću ili belom svetlošću.
Istraživači su pretpostavili da kontrastni odgovori na B svetlost kao produženje dana zavise od daleko crvene [FR (700–800 nm)] svetlosti tokom dana, koje je dosta pod sunčevom svetlošću, ali joj nedostaje u zatvorenom prostoru pod B+R ili belom svetlošću. diode, dok zelena [G (500–600 nm)] tokom dana ne bi igrala ulogu. Da bi proučili ovaj odgovor u tri sorte hrizantema, isporučili su tretmane unutrašnjeg osvetljenja na dve lokacije sa 11-satnim glavnim fotoperiodom od B 60 R 120 B 60 G 60 R 60 ili B 60 R 60, Fr 60 svetlosti.
Vrednosti indeksa označavaju intenzitet svetlosti svakog talasnog opsega (inµmol·m −2 ·s −1 ). Posle svakog kratkog glavnog fotoperioda, biljke su dobile 0 ili 4 sata dnevnog osvetljenja B svetlošću (B 60).
U ovoj studiji, sve sorte hrizantema su pokazale cvetanje i morfološke adaptacije na tretmane osvetljenja. Broj čvorova lista u vreme cvetanja bio je proporcionalan vremenu cvetanja za „Gigi Gold“ i „Gigi Iellov“, što ukazuje da spektri fotona nisu uticali na brzinu razvoja lista. U ovoj studiji, pod svim tretmanima osim B 60 R 60 FR 60 sa dnevnim ekstenzija B 60, trebalo je „Chelsei Pink“, „Gigi Gold“ i „Gigi Iellov“ 13 do 17 dana da dostignu prvi vidljivi cvast i 42 do 51 dan do prvog otvorenog cveta.
Nasuprot tome, biljkama uzgajanim pod B 60 R 60 FR 60 sa produženjem dana B 60 bilo je potrebno 41 do 67 dana da dostignu prvi vidljivi cvast sa nekoliko biljaka koje razvijaju otvorene cvetove. Biljke su bile najviše na prvom otvorenom cvetu i posle 9 nedelja tretmana kada su uzgajane pod B 60 R 60 FR 60 sa produženjem dana B 60 . Ovi rezultati ukazuju na to da je uključivanje FR svetlosti, ali ne i G svetlosti, u glavni fotoperiod neophodno da bi svetlost produženog dana B sprečila cvetanje hrizanteme.
U zaključku, cvetna inhibicija krizanteme B svetlošću produženog dana zahteva uključivanje FR svetlosti u kratkom glavnom fotoperiodu B+R svetlosti. Bez FR svetlosti u dnevnom svetlosnom spektru, krizantema ne može da percipira naknadnu B svetlost kao efikasan dugodnevni signal. Nasuprot tome, G svetlost tokom dana nije uticala na fotoperiodičnu kontrolu cvetanja B svetlošću.
Ovi rezultati mogu pomiriti neslaganja u prethodnim studijama chrisant.;hemum, u kojima su efekti svetlosti produženog dana ili noćnog prekida B svetlosti na cvetanje zavisili od prethodnih svetlosnih uslova. Iako istraživači ne mogu isključiti moguće uloge kriptohroma, fitohromi su verovatno uključeni u percepciju dugodnevne signalizacije B svetlosti na osnovu dnevne R/FR reverzibilnosti odgovora na cvetanje, što zahteva dalja istraživanja da bi se razjasnilo.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Američkog društva za hortikulturnu nauku.