Rak želuca je peti najčešće dijagnostikovan malignitet u svetu. Nalazi se na trećem mestu u uzrocima smrti od raka. Razlog za to je kasna dijagnoza u kombinaciji sa brzim širenjem tumorskih ćelija u telu.
U međunarodnoj kliničkoj studiji kojom su kopredsedavali istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Lajpcigu, istraživači su istraživali supstancu za koju se očekuje da će produžiti preživljavanje pacijenata i takođe su ustanovili novi klinički relevantan biomarker. Rezultati su objavljeni u časopisu The Lancet.
„Rezultati studije su važni za istraživanje raka. Oni pokazuju da pacijenti sa karcinomom želuca koji su lečeni zolbetuksimabom žive duže. Progresija tumorske bolesti je odložena i ukupno preživljavanje pacijenata je poboljšano. Očekujemo da će studija dovesti do odobrenja ovog leka u Evropi, a kao rezultat iu Nemačkoj. Ovo je važan korak za one koji su pogođeni ovim ozbiljnim i često fatalnim rakom“, rekao je profesor Florijan Lordik, direktor Univerzitetskog centra za rak u Lajpcigu. Iskusni onkolog pomogao je da se osmisli nedavno objavljena studija na međunarodnom nivou i osigurala da nemački pacijenti mogu da učestvuju.
U ovoj studiji sa učesnicima iz 20 zemalja, ukupno 565 pacijenata je lečeno zolbetuksimabom u kombinaciji sa hemoterapijom ili placebom i hemoterapijom. Ispitna supstanca je razvijena u Nemačkoj pre više od deset godina i od tada je temeljno istražena kroz sve faze istraživanja sve dok nije bila spremna za kliničku upotrebu kod pacijenata.
U trenutnoj studiji, lečenje zolbetuksimabom i hemoterapijom značajno su smanjili rizik od progresije bolesti ili smrti za 25 procenata u poređenju sa pacijentima koji su lečeni samo hemoterapijom. Stoga je cilj studije postignut. Najčešći neželjeni događaji među učesnicima bili su mučnina, povraćanje i smanjen apetit, ali se u celini pokazalo da su nuspojave kombinacije zolbetuksimaba i hemoterapije izvodljive.
Štaviše, studija uspostavlja novi klinički relevantan biomarker kod raka želuca nazvan klaudin-18 izoforma 2 (CLDN18.2). Ovaj biomarker se može identifikovati korišćenjem metode bojenja u biopsijama tumora, procedure za uklanjanje ćelija ili tkiva sa pogođenog područja. Ako je 75 procenata tumorskih ćelija pozitivno na membranski protein CLDN18.2, lek zolbetuksimab će verovatno delovati posebno dobro.
Zolbetuksimab se daje kao intravenska infuzija pacijentima sa uznapredovalim rakom želuca u kombinaciji sa hemoterapijom. Zatim se preko krvotoka spaja sa tumorskim ćelijama koje nose CLDN18.2, gde pokreće imuni odgovor koji doprinosi smrti tumorskih ćelija.
„Nakon uvođenja trastuzumaba pre deset godina, ovo je drugo ciljano antitelo koje može da produži preživljavanje pacijenata sa uznapredovalim karcinomom želuca, a ja sam imao privilegiju da igram ključnu ulogu u njegovom kliničkom razvoju“, rekao je profesor Lordik.