Svake godine više od 100 miliona ljudi širom sveta doživi moždani udar. Ishemijski moždani udari (infarkt mozga) su najčešći, ali se mogu javiti i tiho i stoga često ostaju neotkriveni. To može dovesti do ozbiljnih bolesti kao što su demencija, depresija ili čak samoubistvo.
U cilju utvrđivanja rizika od moždanog udara u ranoj fazi, prof. dr Olga Golubnitschaja, šef istraživačke grupe za 3P (prediktivnu, preventivnu i personalizovanu) medicinu u Univerzitetskoj bolnici u Bonu (UKB), zajedno sa Univerzitetom u Bonu i drugih autora iz 25 institucija iz 11 zemalja, razvio je holistički pristup proceni rizika po zdravlje povezan sa ciljanom prevencijom i individualizovanim algoritmima lečenja.
Istraživački članak je sada objavljen u The EPMA Journal.
Poslednjih godina u svetu se povećao broj moždanih udara. „Naročito su alarmantne brojke za mlađe ljude ispod 50 godina“, objašnjava prof. Golubnitschaja. „Ovde se broj udvostručio za tri godine. Ima i neotkrivenih slučajeva. Procenjuje se da je udeo u populaciji oko 14 puta veći od udela dijagnostikovanih slučajeva na koje se primenjuju reaktivne medicinske mere.
Istraživači su stoga razvili inovativni koncept koji ima za cilj da pomogne u prevenciji moždanog udara i fokusira se na prediktivnu, a ne reaktivnu medicinu. Drugim rečima, cilj je da se predvidi verovatnoća oboljenja i da se na osnovu toga preduzmu mere za smanjenje rizika od oboljenja umesto da se reaguje na već ustanovljenu bolest.
„Razvoj od predispozicije do klinički dokazanog moždanog udara ili srčanog zastoja se ne dešava preko noći, već tokom godina. Stoga je vreme za ciljanu prevenciju dovoljno i trebalo bi da se iskoristi isplativo u korist osetljivih grupa stanovništva. su različiti faktori rizika i parametri koji to ukazuju i koji se mogu unapred istražiti“, kaže prof. Golubnitschaja.
Zajedno sa svojom istraživačkom grupom 3PM na Univerzitetu u Bonu i međunarodnim konzorcijumom 3PM (Evropsko udruženje za prediktivnu, preventivnu i personalizovanu medicinu, EPMA), razvila je neinvazivan, bezbolan pristup koji koristi procenu zdravstvenog rizika putem suzne tečnosti, mitohondrije kao vitalni biosenzor i tumačenje podataka podržano veštačkom inteligencijom.
„Mitohondrije su prisutne u svakoj ćeliji našeg tela i deluju kao vitalni partner i strogi posmatrač da li sve teče kako treba sa našim zdravljem“, objašnjava prof. Golubnitschaja „Ako nešto nije u redu, mitohondrije izveštavaju mitofagijom i signaliziraju svim sistemima da imamo zdravstveni problem. Ovi signali se mogu objektivno meriti korišćenjem tečnih biopsija.“ Neinvazivno i bezbolno sakupljanje i analiza suzne tečnosti omogućava kreiranje individualizovanog profila pacijenta.
Dopunjeno dodatnim rutinskim ispitivanjem tokom redovnog pregleda, na primer uključujući porodične predispozicije, način života, spavanje i navike u ishrani, kreira se niz parametara za individualizovanu procenu rizika. Zbog velikog broja zabeleženih parametara, istraživači koriste veštačku inteligenciju (AI) za razvoj algoritama koji omogućavaju robusnu procenu zdravstvenog rizika, prediktivnu dijagnostiku i samim tim razvoj ciljanih preventivnih mera.
„Implementacija 3PM inovacije štedi i ljudske i finansijske resurse“, kaže prof. Golubnitschaja „Procenjeno globalno ekonomsko opterećenje moždanog udara je preko 891 milijardu američkih dolara svake godine. Ovo je ekonomska katastrofa kojoj želimo da se suprotstavimo prediktivnom medicinom koristeći naš holistički pristup da sprečimo moždane udare pre nego što se pojave.“