Proboj u lečenju vodećeg svetskog uzroka zatajenja bubrega kod dece

Proboj u lečenju vodećeg svetskog uzroka zatajenja bubrega kod dece

Međunarodni tim naučnika otkrio je potencijalni tretman za vodeći svetski uzrok zatajenja bubrega kod dece kojoj je potrebna dijaliza. Proboj predvođen Univerzitetom u Bristolu objavljen je u časopisu Med.

Najčešći uzrok zatajenja bubrega kod dece je zbog bakterija koje proizvode toksine koje ulaze u cirkulaciju kroz creva, što dovodi do bolesti koja se naziva hemolitičko-uremijski sindrom (HUS). Postoje različite vrste HUS-a – najčešći se naziva hemolitičko-uremijski sindrom povezan sa šiga toksinom (STEC-HUS). Kao jedan od najčešćih uzroka problema sa bubrezima kod ljudi svih uzrasta, može biti posebno poguban kod male dece, koja često zahtevaju dijalizu bubrega, pri čemu otprilike jedno od 20 dece razvije doživotno zatajenje bubrega ili umire.

STEC-HUS se obično dešava nakon infekcije creva, povezane sa krvavom dijarejom. Tačno zašto je bubreg toliko podložan povredama u STEC-HUS-u do sada je ostalo nejasno. Istraživanje koje su vodili naučnici iz Bristol Renala, htelo je da identifikuje mehanizam koji podržava put bolesti.

Koristeći laboratorijske modele, tim je otkrio specifičnu ćeliju u bubregu zvanu podocit—koja igra ključnu ulogu u bubrežnoj funkciji—na meti toksina Shiga, a zatim „razgovara“ sa lokalnim krvnim sudovima izazivajući stvaranje malih krvnih ugrušaka. To je zbog aktivacije puta ‘komplementa’ i može dovesti do eventualnog gubitka funkcije bubrega.

Kritično, tim je pokazao i na modelima miševa i na ljudskim bubrežnim ćelijama da se STEC-HUS može uspešno lečiti inhibicijom puta komplementa u ranoj fazi procesa bolesti lekom koji se zove Eculizumab.

Ričard Kauard, profesor renalne medicine na Univerzitetu u Bristolu i konsultant pedijatrijski nefrolog u Kraljevskoj bolnici za bolesnu decu u Bristolu, i jedan od vodećih autora studije rekao je: „Kao dečiji lekar za bubrege, jedna od najtežih i najrazornijih bolesti koje lečimo je STEC-HUS, koji uzrokuje otkazivanje bubrega i smrt kod neke dece.Ovo je obično uzrokovano bakterijom koja ulazi u cirkulaciju kroz creva i izaziva krvavu dijareju.

„Sada smo otkrili da je ćelija u bubregu koja se zove podocit ključna ciljna ćelija Shiga toksina i da se može lečiti ako je put ‘komplementa’ blokiran u krvi u ranoj fazi bolesti.“

Dr Aisling McMahon, izvršni direktor istraživanja i politike u Kidnei Research UK je dodao: „Ovo istraživanje ne samo da je pokazalo kako tačno Shiga toksin može da cilja bubreg i izazove tako razornu štetu, već je takođe otkrilo način na koji bi HUS mogao biti zaustavio na svojim stazama koristeći lek koji je već u kliničkoj upotrebi. Ovo je još jedan sjajan primer važnosti istraživanja u identifikaciji novih opcija lečenja pacijenata, i radujemo se sledećim koracima u ovom projektu.“

Istraživački tim je pokazao da rana upotreba ekulizumaba može sprečiti otkazivanje bubrega izazvano šiga toksinom i da lek ima terapeutski potencijal za ovu razornu bolest koja može dovesti do doživotne dijalize i smrti kod neke dece.

Sledeći koraci za istraživače biće da shvate koliko brzo treba dati ekulizumab i sprovesti još ranih ispitivanja kod dece sa STEC-HUS-om.

Međunarodni tim uključivao je istraživače iz Bristol Renala sa Univerziteta u Bristolu; Kraljevska bolnica Bristol za bolesnu decu, UK; Bolnica za bolesnu decu u Torontu, Kanada; Institut MRC Harvell, Oksfordšir, UK; Univerzitet u Mančesteru, Velika Britanija; Medicinski fakultet na Univerzitetu u Kardifu, Velika Britanija i Arkana Laboratories u Arizoni, SAD.