Naučnici su razvili novu metodu za identifikaciju kritičnih tačaka u složenim sistemima, što bi moglo pomoći u predviđanju iznenadnih katastrofa u različitim domenima, od finansija do medicine. Ova metoda, nazvana RAD (Rescaled AutoDensiti), pokazuje obećavajuće rezultate u otkrivanju trenutaka kada sistemi prelaze iz jednog stabilnog stanja u drugo, često sa katastrofalnim posledicama.
Kritične tačke su mesta gde se sistem naglo menja, kao što je krah na berzi, kvar na električnoj mreži, ili promene u klimatskim i ekosistemskim sistemima. Razumevanje i predviđanje ovih tačaka je izazovno zbog „buke“ u sistemima, koja otežava precizno merenje i analizu.
Prethodni istraživanja su pokazala da se sistemi mogu „uspore“ i postanu promenljiviji blizu kritičnih tačaka, ali ovaj signal nije uvek jasan kada su sistemi veoma bučni. Novi RAD metod omogućava preciznije praćenje i identifikaciju kritičnih tačaka, čak i u prisustvu velike buke.
RAD metoda je testirana na složenim snimcima moždane aktivnosti miševa. Ova tehnika je otkrila da određeni delovi mozga, posebno oni sa jednostavnim funkcijama, imaju jasnije znakove blizine kritične tačke u poređenju sa kompleksnijim funkcijama. Ovo sugeriše da mozak može koristiti kritične tačke kako bi optimizovao svoje funkcije i računske sposobnosti.
Ova nova metoda može imati značajne primene, uključujući predviđanje epileptičnih napada, identifikaciju potencijalnih finansijskih kriza, i poboljšanje razumevanja složenih sistema. RAD metoda otvara nove mogućnosti za istraživanje i unapređenje načina na koji analiziramo i reagujemo na kritične tačke u različitim oblastima.
Istraživanje je objavljeno u Physical Review X i predstavlja važan korak ka boljem razumevanju i upravljanju složenim sistemima u realnom svetu.