Proboj AI sada može predvideti Alchajmerovu bolest do 7 godina unapred

Proboj AI sada može predvideti Alchajmerovu bolest do 7 godina unapred

Još uvek nemamo lek za Alchajmerovu bolest, ali njegovo ranije otkrivanje znači da se mogu preduzeti pripreme, a možda čak i preventivne mere.

Novi modeli veštačke inteligencije (AI) bi uskoro mogli da obezbede rano upozorenje za pojedince koji su predodređeni da razviju simptome bolesti godinama pre nego što se pojave.

Tim sa Univerziteta Kalifornije, San Francisko (UCSF) i Univerziteta Stanford primenio je metode mašinskog učenja na više od 5 miliona zdravstvenih zapisa, obučavajući veštačku inteligenciju da uoči obrasce koji povezuju Alchajmerovu bolest sa drugim stanjima.

Dobijeni sistem nije savršen, ali kada je testiran na osnovu podataka za ljude za koje se zna da su kasnije razvili Alchajmerovu bolest, AI je bila u stanju da tačno predvidi njegov razvoj u 72 procenta vremena – do sedam godina ranije, u nekim slučajevima.

Prediktivna moć AI sistema proizilazi iz njegove sposobnosti da kombinuje analize nekoliko različitih tipova rizika kako bi se izračunala verovatnoća razvoja Alchajmerove bolesti. Nalazi bi nam mogli reći više o uzrocima bolesti, kao io tome ko bi mogao biti ranjiv na nju.

„Ovo je prvi korak ka korišćenju veštačke inteligencije na rutinskim kliničkim podacima, ne samo da bi se identifikovao rizik što je ranije moguće, već i da bi se razumela biologija koja stoji iza toga“, kaže bioinženjerka Alis Tang iz UCSF.

Model je otkrio niz stanja koja bi se mogla koristiti za izračunavanje rizika od Alchajmerove bolesti, uključujući visok krvni pritisak, visok holesterol, nedostatak vitamina D i depresiju. Erektilna disfunkcija i uvećana prostata su takođe bili značajni faktori kod muškaraca, a osteoporoza (poremećaj skeleta) značajna za žene.

To ne znači da će ljudi sa ovim zdravstvenim problemima razviti demenciju, ali analiza veštačke inteligencije teži svakom od njih kao prediktorima koji vredi pogledati. Nadamo se da će ista vrsta pristupa mašinskom učenju jednog dana moći da identifikuje faktore rizika za druge bolesti koje je teško dijagnostikovati.

„To je kombinacija bolesti koja omogućava našem modelu da predvidi početak Alchajmerove bolesti“, kaže Tang. „Naš nalaz da je osteoporoza jedan od prediktivnih faktora za žene naglašava biološku interakciju između zdravlja kostiju i rizika od demencije.“

Istraživači su takođe istraživali biologiju iza nekih identifikovanih veza. Utvrđeno je da su osteoporoza, Alchajmerova bolest kod žena i varijanta gena MS4A6A povezani, pružajući nove mogućnosti za proučavanje razvoja poremećaja.

„Ovo je sjajan primer kako možemo da iskoristimo podatke o pacijentima pomoću mašinskog učenja da predvidimo kod kojih pacijenata je veća verovatnoća da će razviti Alchajmerovu bolest, kao i da razumemo razloge zašto je to tako“, kaže Marina Sirota, naučnik u oblasti računarstva u UCSF.