Problemi sa vodom u Indiji će se pogoršati kako se svet zagreva

Problemi sa vodom u Indiji će se pogoršati kako se svet zagreva

Zimske oluje koje obezbeđuju ključni sneg i padavine u severnoj Indiji stižu znatno kasnije tokom godine u poređenju sa pre 70 godina, pokazala je nova studija, povećavajući rizik od katastrofalnih poplava, a istovremeno smanjujući vitalne zalihe vode za milione stanovnika Indije.

Ciklonalne oluje, poznate kao zapadni poremećaji, obično donose jak sneg na Himalaje od decembra do marta. Ovaj snežni pokrivač se polako topi u proleće, obezbeđujući stalnu snabdevanje vodom za navodnjavanje pšenice i drugih useva nizvodno.

Studija, objavljena u časopisu Vremenska i klimatska dinamika, otkriva da se zapadni poremećaji češće javljaju tokom leta u Indiji. Tokom proteklih 70 godina, učestalost oluja je porasla za 60% od aprila do jula, smanjujući snežne padavine i povećavajući rizik od velikih poplava.

Autor dr Kieran Hunt, sa Univerziteta u Readingu, rekao je: „Snažne oluje su sada duplo veće na severu Indije u junu u poređenju sa pre 70 godina. Sa toplijim i vlažnijim vazduhom u ovo doba godine, ove kasne oluje bacaju obilne padavine umesto snega. Ovo povećava rizik od smrtonosnih poplava kao što smo videli u Utarakhandu 2013. i oko Delhija 2023. godine.

„U nekim oblastima Kašmira u decembru ili januaru uopšte nije bilo snega. Ovo predstavlja ozbiljnu zabrinutost za 750 miliona ljudi u basenima Inda i gornjeg Ganga koji se oslanjaju na ove zimske snegove za snabdevanje vodom. Gubitak zimskog snega i sve veći oluje u kasnoj sezoni koje povećavaju rizik od poplava su jedan-dva udarac koji naglašava hitnu potrebu da se odgovori na dalekosežne uticaje klimatskih promena u ovom osetljivom regionu.“

Istraživački tim ovu sezonsku promenu pripisuje promenama u suptropskom mlaznom toku, vazdušnoj struji na velikim visinama koja upravlja zapadnim poremećajima. Brzo zagrevanje Tibetanske visoravni—koja je dugačak deo visokog tla na raskrsnici centralne, južne i istočne Azije—stvara veći temperaturni kontrast sa okolnim oblastima, podstičući jači mlazni tok koji pokreće češći i intenzivniji oluje.

U isto vreme, globalno zagrevanje slabi temperaturnu razliku između ekvatora i polova koja leti obično vuče mlazni tok ka severu. Kao rezultat toga, mlazni tok se sve više zadržava na južnim geografskim širinama kasnije u proleće i leto, omogućavajući da više oluja pogodi severnu Indiju nakon zimske snežne sezone.

Dolazeći u vreme predmonsunske vrućine, ove sve češće oluje u kasnoj sezoni oslobađaju obilne padavine umesto snega, povećavajući rizik od razornih poplava. U međuvremenu, zimske snežne padavine opadaju kako se region zagreva, ugrožavajući izvorske zalihe vode.