Pristup mobilnoj tehnologiji je izuzetno čest u Sjedinjenim Državama, toliko da je teško zamisliti svakodnevni život bez nje. Više od 86% Amerikanaca navodi da koriste svoj pametni telefon kao primarni izvor informacija. Zemlje sa niskim i srednjim prihodima koje nemaju lak pristup digitalnim medijima suočavaju se sa deficitom u primanju informacija, uključujući znanje u vezi sa zdravljem.
Nedavna studija o ishrani majke i deteta koju je sproveo Dongking Vang, docent na Odseku za globalno i društveno zdravlje, procenila je pristup digitalnim medijima i uređajima, kao što su mobilni telefoni, računari, tableti, društveni mediji i internet, među adolescentima. u podsaharskoj Africi. Korišćenje tuđeg telefona je bio primarni izvor pristupa. Upotreba društvenih medija bila je niska među svim zemljama učesnicama. Nalazi ukazuju na potencijalnu upotrebu digitalnih mehanizama za pružanje zdravstvenih i nutritivnih intervencija adolescentima. U podsaharskim zemljama gde je pristup digitalnim uređajima nizak, korišćenje digitalnih medija za širenje zdravstvenih informacija možda neće biti izvodljivo ili delotvorno, a one bez pristupa može staviti u dalje nepovoljniji položaj.
„Postoje značajne varijacije u pristupu digitalnim medijima i uređajima u različitim postavkama“, rekao je Vang. „Ograničena dostupnost digitalnih medija i uređaja među adolescentima u podsaharskoj Africi predstavlja izazov za pružanje digitalnih intervencija u ovom konkretnom okruženju.
Vang je snažan zagovornik prevazilaženja barijera povezanih sa nepristupačnim tehnologijama i prepoznaje potrebu za daljim istraživanjem o tome kako se to može postići.
„Digitalne intervencije imaju veliki potencijal da doprinesu ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija poboljšanjem zdravstvenog obrazovanja i smanjenjem nejednakosti“, rekao je Vang.
Vangovi nalazi su rezultat ankete u više zemalja u školama u kojoj su adolescenti uzrasta od 10 do 15 godina sami prijavili pristup digitalnim medijima i uređajima. Učesnici iz Burkine Faso, Južne Afrike, Sudana, Etiopije i Tanzanije prijavili su stope posedovanja mobilnih telefona u rasponu od 3-40%, što pokazuje značajne varijacije u pristupu digitalnoj tehnologiji.
Studija takođe otkriva ključne faktore koji su u korelaciji sa pristupom digitalnim medijima i uređajima; veći pristup se desio u bogatijim domaćinstvima, domovima sa visokim obrazovanjem majki, i bio je češći među adolescentnim dečacima u poređenju sa devojčicama.