Prirodni peptid daje obećavajuće rezultate kao novi terapeut za popravku kostiju

Prirodni peptid daje obećavajuće rezultate kao novi terapeut za popravku kostiju

Istraživači iz Birmingema su pokazali da PEPITEM, prirodni peptid (mali protein), obećava kao novi terapeut za osteoporozu i druge poremećaje koji karakterišu gubitak kostiju, sa izrazitim prednostima u odnosu na postojeće lekove.

PEPITEM (peptidni inhibitor trans-endotelne migracije) je prvi put identifikovan 2015. godine od strane istraživača Univerziteta u Birmingemu.

Najnovije istraživanje, objavljeno u Cell Reports Medicine, po prvi put pokazuje da se PEPITEM može koristiti kao nova i rana klinička intervencija za preokretanje uticaja muskuloskeletnih bolesti povezanih sa starenjem, sa podacima koji pokazuju da PEPITEM poboljšava mineralizaciju, formiranje i snagu kostiju. , i preokreće gubitak kostiju na životinjskim modelima bolesti.

Kost se konstantno formira, reformiše i remodelira tokom života, a do 10% ljudske kosti se godišnje zameni kroz složenu interakciju između dva tipa ćelija — osteoblasta, koji formiraju kost, i osteoklasta, koji razgrađuju kost. Poremećaji ovog čvrsto orkestriranog procesa su odgovorni za karakteristike bolesti kao što su osteoporoza i reumatoidni artritis, koji pokazuju prekomerno razgradnju kostiju, ili ankilozni spondilitis, gde dolazi do abnormalnog rasta kostiju.

Najčešće korišćene terapije osteoporoze (bisfosfonati) ciljaju na osteoklaste kako bi sprečili dalji gubitak koštane mase. Iako postoje novi ‘anabolički’ agensi koji mogu da promovišu formiranje nove kosti, oni imaju ograničenja u svojoj kliničkoj upotrebi, pri čemu je teriparatid (paratiroidni hormon ili PTH) efikasan samo 24 meseca, a romozozumab (antitelo protiv sklerostina) je povezan sa kardiovaskularnim događaji.

Stoga, postoji jasan razlog za razvoj novih terapija za stimulisanje popravke kostiju kod mišićno-skeletnih bolesti povezanih sa starenjem, od kojih je osteoporoza najčešća.

Istraživači predvođeni dr Helen MekGettrik i dr Ejmi Nejlor, uključujući dr Džonatana Luisa i Ketrin Frost, sa Instituta za upale i starenje na Univerzitetu u Birmingemu i dr Džejmsa Edvardsa sa Nufild odeljenja za ortopediju, reumatologiju i muskuloskeletne nauke na Univerzitet u Oksfordu je krenuo da istražuje potencijalni terapeutski uticaj PEPITEM-a u ovim bolesnim stanjima.

PEPITEM je prirodni kratki protein (peptid) koji se proizvodi u telu i koji cirkuliše u svima na niskim nivoima.

Rezultati istraživanja su pokazali da PEPITEM reguliše remodeliranje kostiju i da povećanje količine prisutne u telu stimuliše mineralizaciju kostiju u ‘mladim kostima’ koje nisu u bolesnom ili preosteoporotičnom stanju, i da to znači povećanje snage i gustine kostiju. slično trenutnom standardu lekova za negu (bisfosfonati i PTH).

Međutim, ključni test za potencijalni novi terapeut je njegova sposobnost da cilja na prirodni proces popravke koji je ugrožen godinama ili inflamatornom bolešću.

Ovde su istraživači pokazali da davanje dodatnog PEPITEM-a ograničava gubitak kostiju i poboljšava gustinu kostiju na životinjskim modelima menopauze, što je uobičajeni pokretač osteoporotičnog gubitka kosti kod ljudi. Njihove studije su takođe pokazale slične nalaze u modelima inflamatorne bolesti kostiju (artritis), gde je PEPITEM značajno smanjio oštećenje i eroziju kostiju.

Ovi nalazi su podvučeni studijama koje su koristile ljudsko koštano tkivo, sakupljeno od starijih pacijenata tokom operacije zglobova. Ove studije su pokazale da ćelije starijih osoba reaguju na PEPITEM, značajno povećavajući sazrevanje osteoblasta i njihovu sposobnost da proizvode i mineralizuju koštano tkivo.

Njihov rad na kulturi ćelija i tkiva pokazao je da PEPITEM ima direktan efekat na osteoblaste da promoviše formiranje kostiju, povećavajući aktivnost osteoblasta, a ne njihov broj. Dalje studije su identifikovale NCAM-1 receptor kao specifični receptor za PEPITEM u osteoblastima i snažno sugerisale da je signalni put NCAM-1-b-katenina odgovoran za povećanje aktivnosti osteoblasta. Ovaj receptor i put se razlikuju od PEPITEM receptora koji su prethodno opisani u drugim tkivima.

Istraživači su takođe istraživali efekat PEPITEM-a na osteoklaste i resorpciju kostiju. Ovde su studije na miševima pokazale da PEPITEM značajno smanjuje broj osteoklasta, što dovodi do smanjene resorpcije minerala kostiju. Istraživači su naknadno pokazali da je smanjenje aktivnosti osteoklasta rezultat rastvorljive supstance koju u koštanom tkivu oslobađaju osteoblasti „aktivirani“ PEPITEM-om.

Dr Helen McGettrick je rekla: „Dok najčešće korišćeni lekovi, bisfosfonati, deluju tako što blokiraju delovanje osteoklasta, PEPITEM deluje tako što menja ravnotežu u korist formiranja kostiju, bez uticaja na sposobnost osteoklasta da resorbuju delove oštećene ili slabe kosti. tkiva putem normalnog remodeliranja kostiju.“

Helen Dunster, menadžer poslovnog razvoja koja je kurirala intelektualnu svojinu povezanu sa PEPITEM-om poslednjih osam godina, kaže: „PEPITEM je predmet brojnih familija patenata u vezi sa njegovom aktivnošću u zapaljenjima i inflamatornim bolestima koje su posredovane imunitetom, kostima i gojaznošću. bolesti, a takođe se sastoji od manjih PEPITEM farmakofora.

„Američka patentna prijava (US18488234) koja pokriva upotrebu PEPITEM-a u lečenju ili prevenciji bolesti kostiju, ima datum podnošenja prioriteta 10.8.2019.“